Ortaokul öğrencilerinin lineer şekil örüntülerini genelleme ve gerekçelendirme süreçlerinin incelenmesi
Examining middle school students' processes of genaralizing and justifying linear figural patterns
  1. Tez No: 955026
  2. Yazar: ASLIHAN TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYLAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, öğrencilerin lineer örüntülerle ilgili genelleme ve gerekçelendirme süreçlerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması modeli benimsenmiştir. Çalışmanın katılımcılarını 5,6,7 ve 8. sınıf sevilerinden 10 öğrenci oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda lineer şekil örüntülerinin yer aldığı 10 adet açık uçlu sorudan oluşan çalışma kâğıdı hazırlanmıştır. Uygulama aşamasında doküman, çalışma kağıtları, bireysel görüşmeler ile veriler toplanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen veriler betimsel analiz yoluyla MAXQDA programı kullanılarak analiz edilmiş ve raporlaştırılarak görsel olarak sunulmuştur. Çalışma sonucunda öğrencilerin modelleme, sayma, bütüne genişletme, içeriksel, doğrusal, tahmin-kontrol ve yinelemeli stratejileri kullanarak genellemeye ulaştıkları görülmüştür. Öğrenciler ulaştıkları bu genellemeleri doğrulamada ise sayısal, açıklama, figural ve cebirsel gerekçelendirme stratejilerini kullanmışlardır. Elde edilen veriler, genelleme ve gerekçelendirme stratejilerinin zamanla daha çeşitli, karmaşık ve soyut hale geldiğini göstermektedir. Ayrıca doğrusal genelleme stratejilerini benimseyen öğrencilerin, bu yaklaşımlarını sayısal kontrol, açıklama, figüral ve cebirsel gerekçelerle desteklerken diğer stratejiler ise daha sınırlı gerekçelendirme biçimleriyle ilişkilendirildiği görülmektedir. Temsil düzeylerine bakıldığında ise öğrencilerinin cebirsel gösterime ulaşsalar da gerekçelendirme oranının düşük kaldığı görülmektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda bu çalışma erken cebirsel düşünmenin çok katmanlı doğasını strateji geçişleri, strateji-gerekçelendirme eşleşmeleri ve temsiller arası geçişkenlik gibi alanlarla daha görünür kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine students' processes of generalization and justification related to linear patterns. A case study model, one of the qualitative research designs, was adopted in the study. The participants consisted of 10 students from 5th, 6th, 7th, and 8th grade levels. For this purpose, a worksheet comprising 10 open-ended questions involving linear figure patterns was developed. During the implementation phase, data were collected through documents, worksheets, and individual interviews. The data obtained were analyzed using descriptive analysis through the MAXQDA software and presented in a visualized report format.The findings revealed that students reached generalizations using strategies such as modeling, counting, extending to the whole, contextual reasoning, linear reasoning, prediction-control, and iterative approaches. To justify their generalizations, they employed numerical, explanatory, figural, and algebraic reasoning strategies. The data indicate that over time, students' generalization and justification strategies became more diverse, complex, and abstract.Furthermore, it was observed that students who adopted linear generalization strategies supported their reasoning with numerical checks, explanations, figural representations, and algebraic arguments, while other strategies were associated with more limited forms of justification. In terms of representational levels, although students were able to reach algebraic representations, their rates of justification remained low.Based on these findings, the study highlights the multilayered nature of early algebraic thinking, making it more visible through aspects such as transitions between strategies, matches between strategies and justifications, and the fluidity between different forms of representation.