Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda okul yöneticilerin inovasyon yeterlilikleri
Innovation competencies of school managers according to the opinions of information technologies teachers
- Tez No: 955027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİYE DAĞDEVİREN ERTAŞ, DOÇ. DR. FULYA BARIŞ PEKMEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, bilişim öğretmenlerinin bilgileri doğrultusunda okul yöneticilerinin inovasyon kavramına ilişkin görüşlerini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubununum belirlenmesinde amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örneklem örneklemesi kullanılmıştır. Çalışma grubunu ise Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda görev yapan 22 Bilişim Teknolojileri Öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma nitel araştırma yönteminde ve olgu bilim (fenomonoloji) deseninde yürütülmüştür. Araştırmanın verileri görüşme tekniği ile toplanılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan“Okul Yöneticilerinin İnovasyon Yeterlilikleri”adlı yarı yapılandırılmış görüşme formu ile 22 BTÖ ile görüşmeler sağlanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre BTÖ alanında gerçekleşen inovasyonlara, okul yöneticilerinin genel anlamda olumlu baktıkları kısmen de olsa bazı okul yöneticilerinin geleneksel yöntemi tercih ettiğine dair bilgiler kaydedilmiştir. Bunun yanı sıra BTÖ göre inovasyon, değişim, geliştirme, çağın gerekliliklerine uyum sağlama ve verimli öğrenme ortamları, okullara teknoloji entegrasyonu tanımlanmaktadır. BTÖ göre okullarda inovasyonun gerçekleşmesi için yöneticilerin inovasyona açık ve liderlik etmesi gerektiği, okulların teknolojik araç-gereçler ile donatılması ve yenilikçi projelere maddi-manevi destek ile lojistik desteği verilmesi gerektiği belirtmişlerdir. Okul yöneticilerinin ise inovasyona destekleri genel anlamda yenilikçi projeleri desteklediği, okullarında inovasyon kültürü yaratmaya çalıştıkları, teknoloji ve dijitalleşme desteği sağladıkları ve öğretmenlerin mesleki açıdan gelişimine destek verdikleri araştırma sonucunda tespit edilmiştir. BTÖ göre okullarda ideal yöneticilerin profilleri, yeniliğe ve değişime açık olmaları ve bu yenilik ile değişimi teşvik etmeleri, verimli ve teknolojiye dayalı öğrenme ortamları yaratan ve destekleyici ve vizyoner liderlerin olması gerektiğini ileri sürmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
The general aim of this research is to examine school administrators' views on the concept of innovation based on the knowledge of information technology (IT) teachers. A purposive sampling method, specifically criterion sampling, was used to determine the study group. The study group consists of 22 Information Technologies Teachers working in schools affiliated with the Artvin Provincial Directorate of National Education. The research was conducted using a qualitative research method with a phenomenological approach. Data were collected through interviews. A semi-structured interview form titled“School Administrators' Innovation Competencies,”prepared by the researchers, was used to interview 22 IT teachers. The findings indicate that although IT teachers contribute to innovations in the field of IT, some school administrators still prefer traditional methods. Additionally, it was determined that IT teachers define innovation in terms of integration, adaptation, meeting needs, and efficient learning. They also emphasized that school administrators should actively participate in and lead the innovation process, equip schools with technological tools, and provide financial and logistical support for innovative projects. The research also found that school administrators generally support innovative projects, strive to create a culture of innovation in their schools, provide technology and digitalization support, and contribute to the professional development of teachers. According to IT teachers, ideal school administrators should have an open mindset toward innovation and change, encourage these processes, and act as visionary leaders by creating and supporting efficient, technology-based learning environments.