Çağdaş Türk tiyatrosunda hafızanın metatiyatral stratejilerle temsili
Representation of memory with metatheatrical strategies in contemporary Turkish theatre
- Tez No: 955046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ÇEVİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Tiyatroda yaralayıcı bellek içeriklerinin temsil olanaklarını soruşturan bu çalışma konuyla ilgili olarak metatiyatral stratejilerinin işlevsel olabileceği iddiasına dayanmaktadır. Birinci bölümde bireysel ve kolektif bellek kavramları psikolojik ve felsefi temellerle ele alınmakta, anıların nasıl yapılandırıldığı ve geçmişin nasıl yeniden kurgulandığı açıklanmaktadır. Hatırlama ve unutmanın insan deneyimi üzerindeki etkileri aktarılmakta, belleğin duygusal ve duyusal boyutları tartışılmaktadır.Bellek kavramı tarihsel, felsefi ve kültürel boyutlarıyla ele alınmakta; hatırlama ve unutma arasındaki ikilik, Antik Yunan'dan günümüze uzanan düşünsel bir arka planla incelenmektedir. Belleğin bireysel ve toplumsal kimliklerin inşasında oynadığı rol açıklanmakta, modernleşme süreciyle birlikte deneyim yoksunluğu ve kültürel amnezi üzerine değerlendirmeler yapılmaktadır. İkinci bölümde sanatın ve özellikle tiyatronun kolektif belleği temsil etme biçimleri üzerinde durulmakta, sanat-gerçeklik ilişkisi, kurmacanın yapısı ve izleyici ile kurulan etkileşim analiz edilmektedir. Meta-teatral stratejiler kullanılarak belleğin nasıl görünür kılındığı tartışılmaktadır. Üçüncü bölümde Türkiye tiyatrosunun tarihsel belleği, bastırılmış anlatılar ve kimlik politikaları bağlamında ele alınmakta; örnek oyunlar üzerinden meta-teatral stratejilerle bu anlatıların sahneye nasıl taşındığı gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, which investigates the possibilities of representing wounding memory content in theatre, is based on the claim that metatheatrical strategies can be functional in this context. Chapter one discusses individual and collective memory based on psychological and philosophical foundations, explaining how memories are structured and how the past is reconstructed. The effects of remembering and forgetting on human experience are conveyed, and the emotional and sensory dimensions of memory are discussed. This part ehxamines the concept of memory through historical, philosophical, and cultural dimensions; the dichotomy between remembering and forgetting is analyzed with a conceptual background extending from Ancient Greece to the present. The role of memory in the construction of individual and collective identities is explained, and the experience deprivation and cultural amnesia triggered by modernization are evaluated. Chapter two focuses on how art, particularly theatre, represents collective memory; it analyzes the relationship between art and reality, fictional structures, and the interaction with the audience. The visibility of memory through meta-theatrical strategies is also discussed. Chapter three addresses the historical memory of Turkish theatre in the context of repressed narratives and identity politics; it demonstrates how these narratives are brought to the stage through meta-theatrical strategies using selected plays.