Yaratıcı drama destekli bağlam temelli öğretim ilkokul 4. sınıf besinler konusu örneği
An example of creative drama-supported context-based teaching on the topic of nutrition for 4th grade primary school
  1. Tez No: 955050
  2. Yazar: EZGİ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMET AKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaratıcı Drama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bağlam Temelli Öğrenme Yaklaşımı (BTÖ), soyut kavramların öğrencinin günlük yaşamıyla ilişkilendirilerek kalıcı hale gelmesini amaçlar. BTÖ'nün özellikle Fen Bilimleri gibi zorlayıcı derslerde etkili olduğu vurgulanmaktadır. BTÖ'nün tarihsel kökeni Comenius'a kadar uzanmakta; modern anlamda ise 1980'lerde İngiltere'de York Üniversitesi'nde geliştirilen“Salters Hikâyeleri”projesiyle uygulanmaya başlanmıştır. BTÖ'de 4 Aşamalı Model, REACT, FEACA ve Wieringa modelleri gibi çeşitli öğretim tasarımları yer almaktadır. Yaratıcı drama, doğaçlama, rol oynama, pantomim gibi tekniklerle öğrencilerin derse aktif katılımını sağlar. Sanatsal yönünün yanı sıra yaratıcı drama, öğrenmeyi kalıcı hale getiren, duyuşsal ve bilişsel gelişimi destekleyen etkili bir öğretim yöntemidir. Drama, öğrencilerin iş birliği içinde öğrenmesini desteklerken, soyut kavramların somutlaştırılmasına olanak tanır. Bu araştırmanın temel amacı, bağlam temelli öğrenme yaklaşımının yaratıcı drama yöntemi ile desteklenmesinin, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin akademik başarı ile sağlıklı beslenmeye ve fen dersine yönelik tutumlarına etkisini incelemektir. Araştırmada bağlam temelli öğrenmenin dört aşamalı modeli (Giriş, Merak ve Planlama, Geliştirme, İlişki Kurma) temel alınmış ve yaratıcı drama tekniğiyle birleştirilmiştir. Uygulama sırasında REACT, Wieringa, FEACA gibi farklı bağlam temelli öğrenme modellerine de değinilmiş; yaratıcı dramada doğaçlama, rol oynama, donuk imge vb. teknikler kullanılmıştır. Araştırmaya 2024-2025 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Ankara ili Mamak ilçesi Mehmet Rıfat Börekçi İlkokulu 4. sınıf 63 öğrenci katılmıştır. Çalışma, son test yarı deneysel desenle tasarlanmış olup üç deney grubu içermektedir. Deney gruplarına, yaratıcı drama destekli bağlam temelli öğrenme, yalnızca yaratıcı drama ve yalnızca bağlam temelli öğrenme uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Fen Bilimleri 4. Sınıf Besinlerimiz Ünitesi Başarı Testi (ABT), Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ), Fen Bilimleri Dersine Yönelik Tutum Ölçeği (FBDYTÖ) kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları Fen Bilimlerine Yönelik Tutum Ölçeği (FBDYTÖ), Sağlıklı Beslenmeye Yönelik Tutum Ölçeği (SBİTÖ) ve Akademik Başarı Testi'dir (ABT). Elde edilen nicel veriler betimsel istatistikler ve parametrik olmayan testler (Kruskal-Wallis) ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre fen bilimlerine yönelik tutum açısından tüm gruplarda olumlu bir tutum görülmüş; ancak gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Sağlıklı beslenmeye yönelik tutum düzeyleri de tüm gruplarda olumlu yönde gelişmiş, özellikle beslenme alışkanlığı açısından sağlıklı tutumlar benimsendiği görülmüştür. Akademik başarı puanları incelendiğinde, bağlam temelli öğrenme yönteminin uygulandığı grupta başarı düzeylerinin daha dengeli ve yüksek olduğu; yaratıcı drama yönteminin ise daha çok duyuşsal katkı sağladığı belirlenmiştir. Bağlam temelli öğrenme ve yaratıcı drama yönteminin birlikte uygulandığı grupta uygulama düzeyindeki başarıda olumlu sonuçlar elde edilmiş, ancak gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark oluşmamıştır. Araştırma bulguları, bağlam temelli öğrenme ve yaratıcı drama yöntemlerinin özellikle ilkokul düzeyinde hem tutum hem başarı açısından destekleyici etkileri olduğunu göstermektedir. Öğrencilerin öğrenme sürecine aktif olarak katıldığı ve yaşamla ilişkilendirdiği yöntemlerin uzun vadeli tutum ve davranış değişikliklerine katkı sağlayabileceği söylenebilir. Türkiye'de bu iki yöntemin (bağlam temelli öğrenme ve yaratıcı drama) birlikte kullanıldığı uygulamalı araştırmaların azlığı nedeniyle, çalışma literatüre özgün bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Context-Based Learning Approach (CBLA) aims to make abstract concepts permanent by relating them to the student's daily life. CBLA is particularly emphasized as effective in challenging subjects such as Science. The historical roots of CBLA date back to Comenius; however, in its modern form, it was first implemented in the 1980s through the“Salters' Stories”project developed at the University of York in England. CBLA includes various instructional designs such as the Four-Stage Model, REACT, FEACA, and Wieringa models. Creative drama, through techniques such as improvisation, role-playing, and pantomime, ensures active student participation in lessons. In addition to its artistic aspects, creative drama is an effective teaching method that supports both emotional and cognitive development and makes learning permanent. It promotes collaborative learning among students and allows abstract concepts to be concretized. The main purpose of this study is to examine the effect of supporting the context-based learning approach with the creative drama method on 4th grade primary school students' academic achievement, as well as their attitudes toward healthy eating and science. The study is based on the Four-Stage Model of context-based learning (Introduction, Exploration and Planning, Development, Making Connections) and is combined with creative drama techniques. During the implementation, various CBLA models such as REACT, Wieringa, and FEACA were also referenced. Creative drama techniques such as improvisation, role-playing, and still images were used. The research was conducted in the spring semester of the 2024–2025 academic year with 90 fourth-grade students from Mehmet Rıfat Börekçi Primary School in the Mamak district of Ankara, Türkiye. The study was designed as a post-test quasi-experimental design involving three experimental groups. These groups received the following interventions: CBLA supported with creative drama, creative drama alone, and CBLA alone. Data collection tools included the 4th Grade Science Unit Achievement Test on“Nutrition”(ABT), the Attitude Scale Toward Healthy Nutrition (SBİTÖ), and the Attitude Scale Toward Science Course (FBDYTÖ). The quantitative data obtained were analyzed through descriptive statistics and non-parametric tests (Kruskal-Wallis). According to the research findings, all groups demonstrated a generally positive attitude toward science; however, no statistically significant differences were found between the groups. Similarly, positive development was observed in attitudes toward healthy nutrition, with particularly healthy habits being adopted in the“eating habits”dimension. When academic achievement scores were examined, the group exposed to context-based learning showed more consistent and higher achievement levels, while the group using creative drama appeared to benefit more in terms of affective engagement. The group receiving the integrated method showed positive results particularly in application-level performance, though no statistically significant difference was found among the groups. The findings suggest that both context-based learning and creative drama methods are supportive in enhancing students' attitudes and academic success, especially at the primary education level. It can be inferred that instructional methods that promote active participation and relate content to real-life contexts contribute to long-term changes in students' attitudes and behaviors. Due to the limited number of experimental studies in Türkiye that combine these two methods, this research offers a unique contribution to the literature.