Self-care tendencies and their pain relieving effects in patients with endodontic pain
Endodontik ağrili hastalarda öz-bakim eğilimleri ve bunlarin ağriyi rahatlatma etkinlikleri
  1. Tez No: 955076
  2. Yazar: HANDE BENGÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN KAYAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, endodontik hastalarda öz bakım davranışlarını öngören sosyodemografik ve dişsel faktörleri belirlemeyi ve çeşitli ağrı giderme yöntemlerinin etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Gazi Üniversitesi endodonti kliniğinde endodontik ağrısı olan hastalar arasında anket uygulanmıştır. Sosyodemografik ve klinik veriler toplanmış, hastalar öz bakım veya resmi bakım yöntemlerini kullanımlarını bildirmiştir. Ağrı giderme, 5'li Likert ölçeği ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizi çok değişkenli lojistik regresyon, Wilcoxon ve Kruskal-Wallis testleri ile Benjamini-Hochberg düzeltmesi kullanılarak yapılmıştır. 356 katılımcının %90'ı öz bakım yöntemlerini tek başına veya resmi bakım ile birlikte kullanmıştır. Maksimum ağrı şiddeti, yaş ve diş kliniği başvuru alışkanlıkları öz bakım davranışlarının öngörücüsü olarak belirlenmiş, ağrı ve yaş tüm koşullarda tutarlı şekilde anlamlı bulunmuştur (P < 0,05 veya < 0,10). Evde uygulanan ağrı giderici yöntemler arasında alkol uygulaması ve intraoral soğuk tedavi öne çıkmıştır (P = 0,001). Profesyonel rehberliğinde kullanılan ilaçlar, NSAİİ'ler hariç, kendi kendine ilaç kullanımına göre daha etkili bulunmuştur (P < 0,001). Hastaların büyük çoğunluğu profesyonel yardım aramadan önce diş ağrısını gidermek için çeşitli öz bakım stratejileri uygulamaktadır. Ağrı şiddeti ve yaş, öz bakım tercihlerinde belirleyici faktörlerdir. Resmi bakım genel olarak daha üstün ağrı giderme sağlarken, bazı evde uygulanan yöntemlerin sınırlı etkinliği olduğu görülmüştür. Bu bulgular, endodontik hastalarda öz bakımın yaygınlığını ve ağrı yönetiminde profesyonel rehberliğin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify sociodemographic and dental factors predicting self-care behaviours in endodontic patients and evaluate the efficacy of various pain relief methods. A survey was conducted among patients with endodontic pain at Gazi University's endodontic clinic. Sociodemographic and clinical data were collected, and patients reported their use of self-care or formal care methods. Pain relief was assessed using a 5-point Likert scale. Data analysis employed multivariate logistic regression, Wilcoxon and Kruskal-Wallis tests, and Benjamini-Hochberg correction. Of 356 participants, 90% utilized self-care, either alone or combined with formal care. Maximum pain intensity, age, and dental clinic attendance patterns emerged as predictors of self-care behaviours, with pain and age being consistently significant across conditions (P < ,05 or < ,10). Alcohol application and intraoral cold treatment stood out among home remedies for pain relief (P = ,001). Professional-guided medication outperformed self-medication (P < ,001), except for NSAIDs, which were equally effective in both scenarios. Prior to seeking professional help, most patients employed various self-care strategies for toothache relief. Pain intensity and age were key factors influencing self-care choices. While formal care generally provided superior pain relief, certain home remedies showed limited efficacy. These findings underscore the prevalence of self-care in endodontic patients and highlight the need for professional guidance in pain management.