İnsomnia bozukluğu bulunan hastalarda psikolojik esnekliğin majör depresyon, anksiyete bozukluğu ve intihar düşünceleri üzerindeki modülatör etkisi üzerine kesitsel bir çalışma
A cross-sectional study on the modulatory effect of psychological flexibility on major depression, anxiety disorder, and suicidal ideation in patients with insomnia disorder
- Tez No: 955084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞEHİT BURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı, psikolojik esnekliğin insomnia tanısı almış bireylerde depresyon, anksiyete ve intihar düşünceleriyle olan ilişkisini ve bu değişkenler arasındaki aracılık etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya insomnia tanısı almış 150 birey dahil edilmiştir. Veriler, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Beck İntihar Düşüncesi İndeksi (BİDÖ), Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ) ve Kabul ve Eylem Formu 2 (KEF-2) aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde betimleyici istatistiklerin yanı sıra korelasyon analizi, çoklu regresyon ve yol mediyasyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Elde edilen bulgular, psikolojik esnekliğin depresif belirtiler ve anksiyete düzeyleri ile anlamlı ve negatif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Yol analizleri, psikolojik esnekliğin depresyon ve anksiyete üzerindeki etkilerde tam aracı, intihar düşünceleri üzerinde ise kısmi aracı bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Ayrıca depresif belirtilerin intihar düşüncelerine etkisinde psikolojik esneklik, anksiyete semptomları ve uyku kalitesi kısmi aracılar olarak belirlenmiştir. Sonuç: Psikolojik esnekliğin insomnia ile ilişkili psikolojik semptomların açıklanmasında önemli bir rol oynadığı görülmektedir. Klinik uygulamalarda, özellikle Kabul ve Kararlılık Terapisi (ACT) gibi psikolojik esnekliği hedefleyen müdahalelerin kullanımı, hem semptomların azaltılması hem de yaşam kalitesinin artırılması açısından etkili olabilir. Elde edilen bulgular, insomnia tedavisinde psikolojik esnekliği güçlendiren yaklaşımların önemli bir tamamlayıcı unsur olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim of this study is to examine the relationship between psychological flexibility and depression, anxiety, and suicidal ideation in individuals diagnosed with insomnia, as well as the mediating effects among these variables. Materials and Methods: The study included 150 participants diagnosed with insomnia. Data were collected using the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), the Beck Scale for Suicidal Ideation (BSSI), the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), and the Acceptance and Action Questionnaire-II (AAQ-II). In addition to descriptive statistics, correlation analysis, multiple regression, and mediation path analyses were used in the data analysis. Results: The findings indicated that psychological flexibility was significantly and negatively associated with depressive symptoms and anxiety levels. Path analyses revealed that psychological flexibility played a full mediating role in the effects on depression and anxiety, and a partial mediating role in suicidal ideation. Moreover, in the relationship between depressive symptoms and suicidal ideation, psychological flexibility, anxiety symptoms, and sleep quality were identified as partial mediators. Conclusion: Psychological flexibility appears to play a significant role in explaining psychological symptoms associated with insomnia. In clinical practice, interventions that target psychological flexibility, particularly Acceptance and Commitment Therapy (ACT), may be effective in reducing symptoms and improving quality of life. The findings suggest that approaches aimed at enhancing psychological flexibility could serve as a valuable complementary component in the treatment of insomnia.