Yoğun bakım ünitelerinde Pneumocystis Jirovecii pnömonisi gelişiminin predispozan faktörleri ve sonlanımlarının araştırılması
- Tez No: 955089
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ OKUTURLAR, PROF. DR. İFTAHAR KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Pneumocystis Jirovecii immün sistemi baskılanmış hastalarda pnömoni ve solunum yetmezliğine yol açan atipik bir mantardır. Çalışmamız klinik, laboratuvar ve radyolojik olarak PCP' den şüphelenilen yoğun bakım hastalarının özelliklerini tanımlamak, hastalığın şiddetini, klinik spektrumunu ve sonuçlarını değerlendirmek ve immünsüpresif gruplar dışındaki popülasyonlarda PCP tanımlanıp tanımlanmadığını anlamak, klinik açıdan kesin ve şüpheli PCP grupları arasındaki klinik değişkenleri değerlendirmek için yürütülmüştür. Gereç ve yöntem: Çalışma tek merkezli retrospektif kohort inceleme olarak tasarlandı. Acıbadem Üniversitesi Atakent hastanesinde 1.01.2022- 12.11.2024 tarihleri arasında yoğun bakım ünitelerinde yatışları sırasında solunum sıkıntısı, ateş vs. nedenler ile PCP şüphesi oluşan ve solunum yolu örneklerinde PCP PCR testi gönderilen 18 yaş üstü, HIV negatif hastalar dahil edilmiştir. Bulgular: Dahil edilen toplam 180 hasta PCP pozitif (n=60) ve negatif (n=120) olarak 2 gruba ayrıldı. Gruplar demografik veriler, semptomlar, klinik spektrum, laboratuvar değerleri, radyolojik bulgular ve sonlanımlar açısından değerlendirildi. Hastalar PCP pozitifliğine etki etmesi muhtemel faktörler, invaziv mekanik ventilasyon ihtiyacına ve mortaliteye yönelik risk faktörleri açısından değerlendirildi. Hastaların %69,4'ü çeşitli nedenler ile immünsüpresyon altındaydı. %86,1 hastada İMV ihtiyacı vardı. Toplam mortalite %82,5 olarak saptandı. Çok değişkenli analizler sonucu ARDS varlığının, semptomdan İMV' ye kadar geçen sürenin, MODS gelişiminin mortaliteyi artırıcı yönde, hastanede kalış süresinin ise mortalite üzerinde azaltıcı yönde etkili olduğu saptandı. İMV uygulaması için risk faktörleri için ise MODS' un ve LDH düzeyi yüksekliğinin anlamlı olduğu gözlendi. Sonuç: Gözlemlenen hasta ve klinik senaryo çeşitliliği, PCP' nin birçok bağışıklık sistemi baskılanmış hastada şüphelenilmesi gerektiğini ve Pneumocystis 'in tespiti için testler ile klinik değişkenlerin tanı için dikkate alınması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Pneumocystis Jirovecii is an atypical fungus that causes pneumonia and respiratory failure in immunocompromised patients. Our study was conducted to describe the characteristics of critically ill patients with suspicion of PCP, to evaluate the severity, clinical spectrum and outcomes of the disease, to understand whether PCP has been identified in populations other than immunosuppressed groups, and to evaluate clinical variables between clinically definite and suspected PCP groups. Material and methods: The study was designed as a single-center retrospective cohort review. HIV negative patients over 18 years of age, who were suspected of PCP due to respiratory distress, fever, etc. during their stay in the intensive care units of Acıbadem University Atakent Hospital between 1.01.2022- 12.11.2024 and whose respiratory tract samples were sent for PCP PCR were included. Results: A total of 180 patients were divided into 2 groups according to their PCR positivity and were evaluated in terms of demographic data, clinical spectrum, laboratory values, radiological findings and outcomes, factors likely to affect PCP positivity, risk factors IMV need, and mortality. 69.4% of the patients were under immunosuppression for various reasons. 86.1% of the patients required IMV. Total mortality was found to be 82.5%. As a result of analyses, it was found that the presence of ARDS, symptom to IMV interval, and the development of MODS had an increasing effect on mortality, while the duration of hospital stay had a decreasing effect. The risk factors for invasive mechanical ventilation were observed to be MODS and LDH values. Conclusion: The diversity of patients and clinical scenarios observed emphasizes that PCP should be suspected in many immunocompromised patients and considered for diagnosis.