Miyeloablatif ve non-miyeloablatif hazırlık rejimi kullanılarak yapılan allojenik kök hücre nakilli hastalarda morbidite ve mortalite oranlarının karşılaştırılması
Comparison of morbidity and mortality rates in patients undergoingallogeneic stem cell transplantation with myeloablative and nonmyeloablative conditioning regimens
  1. Tez No: 955090
  2. Yazar: ONUR SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KEMAL YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Miyeloablatif ve Non-Miyeloablatif Hazırlık Rejimi Kullanılarak Yapılan Allojenik Kök Hücre Nakilli Hastalarda Morbidite Ve Mortalite Oranlarının Karşılaştırılması Bu çalışma, MAC ve NMAC rejimlerinin etkinlik ve güvenlik profillerini morbidite, mortalite, nüks oranları ve sağkalım sonuçları açısından karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulundan 05.03.2024 tarih 113 sayılı etik kurul onayı alındıktan sonra başlanmıştır. 10 Haziran 2017 ile 5 Mayıs 2023 tarihleri arasında, Erişkin Kemik İliği Transplantasyon Ünitesi'nde malign veya benign hematolojik tanıları bulunan 98 hasta, Allojenik kemik iliği nakli için çalışmaya dahil edilmiştir. Retrospektif kesitsel tanımlayıcı bir çalışmadır. Hastaların %62,2 (n=61)'si erkek, %37,8 (n=37)'i kadındı. Hastaların nakil yaş ortalaması 44,57±12,97 yıl, donörlerin yaş ortalaması ise 40,55±13,17 yıl olarak saptanmıştır. Hastaların %55,1'i (n=54) AML, %25,5'i (n=25) ALL tanısı almıştır. Hastaların %89,7'sinde nakil öncesinde tam yanıt görülmüştür. Hastaların %43,9'u hayatını kaybetmiştir. Sağ kalan 55 hastanın %90,9'unda remisyon, %9,1'inde ise nüks izlenmiştir. Hastaların %77,6'sı MAC, %22,4'ü ise RIC kategorisinde yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Comparison of Morbidity and Mortality Rates in Patients Undergoing Allogeneic Stem Cell Transplantation with Myeloablative and Non-Myeloablative Conditioning Regimens This study aims to compare the efficacy and safety profiles of MAC and NMAC regimens in terms of morbidity, mortality, relapse rates, and survival outcomes. The study was initiated after obtaining approval from the Clinical Research Ethics Committee of Akdeniz University Faculty of Medicine (approval number 113 and date 05.03.2024). Between June 10, 2017, and May 5, 2023, 98 patients with malignant or benign hematological diagnoses who underwent allogeneic bone marrow transplantation at the Adult Bone Marrow Transplantation Unit were included in the study. It is a retrospective cross-sectional descriptive study. Of the patients, 62.2% (n=61) were male, and 37.8% (n=37) were female. The mean transplantation age of the patients was 44.57±12.97 years, and the mean age of the donors was 40.55±13.17 years. 55.1% (n=54) of the patients were diagnosed with AML, and 25.5% (n=25) were diagnosed with ALL. 89.7% of the patients achieved a complete response before transplantation. 43.9% of the patients died. Among the surviving 55 patients, 90.9% were in remission, while 9.1% had relapsed. 77.6% of the patients were classified as MAC, while 22.4% were classified as RIC.