Endoplazmik retikulum stres ilişkili bazı moleküllerin sisplatin ile kombinasyonunun sisplatine dirençli akciğer kanserine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of some endoplasmic reticulum stress-related molecules in combination with cisplatin on cisplatin-resistant lung cancer
  1. Tez No: 955101
  2. Yazar: GÜLŞAH ADANIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PETEK BALLAR KIRMIZIBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Ecz) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya (Eczacılık) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sisplatine karşı direnç gelişimi kanser tedavisinde önemli bir zorluk teşkil etmektedir. Bu çalışmanın amacı sisplatinin, endoplazmik retikulum (ER) stresi ile ilişkilendirilmiş Bortezomib, Eeyarestatin 1, 4µ8c ve GSK2606414 molekülleri ile kombinasyonunun potansiyel sinerjik etkilerini araştırmak ve sisplatine dirençli A549 hücrelerinde (A549/CDDPr) sisplatin direncinin tersine çevrilmesini incelemektir. Her molekül için IC50 değerleri A549 ve A549/CDDPr hücrelerinde belirlenmiştir. IC50 dozlarının katlarında kombinasyon tedavileri uygulanmış ve sinerjik etkiler CompuSyn yazılımı aracılığıyla kombinasyon indeksi (CI) kullanılarak analiz edilmiştir. Sisplatin ve GSK2606414 kombinasyonlarının ER stresi yolaklarında görev yapan PERK, BIP, p-PERK, CHOP gibi proteinler ile PARP ve kırpılmış-PARP dahil apoptozla ilişkili proteinler üzerindeki etkisini değerlendirmek için immünoblotlama çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sonuçlarımız A549/CDDPr hücrelerinde, düşük doz kombinasyonların sinerjik etki oluşturmadığını göstermiştir. Sinerjik etkiler (CI
Özet (Çeviri)
The development of resistance to cisplatin poses a significant challenge in cancer therapy. This study aimed to investigate the potential synergistic effects of cisplatin in combination with Bortezomib, Eeyarestatin 1, 4µ8c, and GSK2606414 and to explore the reversal of cisplatin resistance in A549 cells resistant to cisplatin (A549/CDDPr). IC50 values for each molecule were determined in A549 and A549/CDDPr cells. Combination treatments at multiples of IC50 doses were applied, and synergistic effects were analyzed using the Combination Index (CI) via CompuSyn software. Western blotting was performed to evaluate the impact of cisplatin and GSK2606414 combinations on ER stress and apoptosis-related proteins, including Perk, BIP, p-Perk, Chop, Parp, and cleaved-Parp. In A549/CDDPr cells, low-dose combinations failed to exhibit synergistic effects. Synergistic effects (CI