Primer ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu cerrahisinde hamstring ve peroneus longus tendon greftlerinin klinik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of clinical outcomes of hamstring and peroneus longus tendon grafts in primary anterior cruciate ligament reconstruction surgery
- Tez No: 955135
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ön çapraz bağ rekonstrüksiyon (ÖÇBR) cerrahisinde peroneus longus tendon (PLT) otogrefti ile hamstring tendon (HT) otogreftinin klinik ve fonksiyonel sonuçlarını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamızda 2013–2025 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde primer ÖÇBR yapılan toplam 1080 hasta değerlendirildi. Uygunluk kriterlerine göre revizyon cerrahisi geçirmiş hastalar, çoklu bağ yaralanmaları, farklı greft türleri kullananlar ve eksik verisi olan hastalar dışlandı. Nihai örneklem grubunda PLT grefti uygulanan 77 hasta ile NNM (Nearest Neighbor Matching) yöntemiyle yaş, cinsiyet ve operasyon tarihi açısından eşleştirilen 82 HT hastası yer aldı. Tüm hastalar yüz yüze muayene edildi; IKDC, Lysholm, Tegner, Tampa anketleri uygulandı. PLT grubuna ayrıca FADI ve AOFAS skorlamaları da yapıldı. Klinik muayenede eklem hareket açıklığı, kas gücü, stabilite testleri (Lachman, ön çekmece, pivot shift), çevre ölçümleri, sinir değerlendirmeleri (safen, sural) ve Single Leg Hop Test kullanıldı. Bulgular: PLT grubunda greft çapı istatistiksel olarak daha kalındı (8.5 ± 0.6 mm vs. 8.1 ± 0.7 mm, p=0.003). Ameliyat sonrası Lysholm, IKDC ve Tegner skorları her iki grupta da anlamlı şekilde iyileşmiş olup gruplar arası fark anlamlı bulunmadı. PLT grubunda daha az fleksiyon kaybı (p=0.001), daha iyi fleksiyon kas gücü (p=0.001) ve daha düşük safen sinir yaralanma oranı (p=0.010) gözlendi. Enfeksiyon, rerüptür ve sinir yaralanmaları gibi komplikasyonlar açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Ayak bileği fonksiyonları PLT grubunda korunmuştu. Sonuçlar: PLT otogrefti, klinik ve fonksiyonel sonuçlar açısından HT otogreftine benzer sonuçlar sunmakta olup, özellikle daha kalın greft çapı, daha az kas hasarı ve daha düşük nörolojik komplikasyon oranı ile ön plana çıkmaktadır. PLT, ÖÇBR'de güvenli ve etkili bir alternatif greft seçeneği olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to compare the clinical and functional outcomes of peroneus longus tendon (PLT) autografts and hamstring tendon (HT) autografts in anterior cruciate ligament (ACL) reconstruction surgery. Materials and Methods: A total of 1080 patients who underwent primary ACL reconstruction between 2013 and 2025 at Antalya Training and Research Hospital were retrospectively screened. After excluding revision surgeries, multiligament injuries, hybrid grafts, and incomplete data, 77 patients who underwent PLT grafting were included. These patients were matched 1:1 with 82 HT patients based on age, gender, and surgery date using the Nearest Neighbor Matching (NNM) method. All patients underwent face-to-face examination. IKDC, Lysholm, Tegner, and Tampa scales were applied to both groups; PLT group also received FADI and AOFAS assessments. Clinical evaluations included range of motion, muscle strength, stability tests (Lachman, anterior drawer, pivot shift), thigh/calf circumference measurements, neurological evaluations, and the Single Leg Hop Test. Results: Graft diameter was significantly larger in the PLT group (8.5 ± 0.6 mm vs. 8.1 ± 0.7 mm, p=0.003). Postoperative Lysholm, IKDC, and Tegner scores improved significantly in both groups, with no statistically significant difference between them. The PLT group had significantly less knee flexion loss (p=0.001), greater flexion strength (p=0.001), and a lower incidence of saphenous nerve injury (p=0.010). No significant differences were found between the groups regarding infection, re-rupture, or ankle function. Conclusion: The PLT autograft yields comparable clinical and functional outcomes to the HT autograft and offers certain advantages such as greater graft diameter, reduced muscle damage, and fewer neurological complications. PLT can be considered a safe and effective alternative graft choice in ACL reconstruction.