10- 14 yaş arası atletizm sporcularında yerle temas süresinin biyomekanikve performans faktörleri açısından incelenmesi: Cinsiyet, bacak simetrisive atletik başarı düzeylerinin etkisi
Examination of ground contact time in 10-14-year-old track and field athletes in terms of biomechanical and performance factors: The effects of gender, leg symmetry, andathletic success levels
- Tez No: 955136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVZAT MUTLUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, 10-14 yaş arası atletizm sporcularında yerle temas süresinin cinsiyet, bacak simetrisi ve atletik başarı düzeyleri açısından nasıl farklılık gösterdiğini incelemektedir. Yerle temas süresi, koşu ve sıçrama gibi atletik hareketlerde performansı belirleyen kritik bir biyomekanik faktördür. Araştırmada, sağ ve sol bacak arasındaki yerle temas süresi farklılıklarının simetri açısından nasıl değiştiği ve bu farklılıkların atletik performans üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Ayrıca, cinsiyetin ve atletik başarı seviyesinin bu süreler üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Çalışma nicel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiş ve örneklem, İstanbul'daki farklı spor kulüplerinde ve okullarda düzenli olarak antrenman yapan 100 atletizm sporcusundan oluşmuştur. Veri toplama sürecinde, sporcuların koşu ve sıçrama hareketleri sırasında yerle temas süreleri taşınabilir sensörler ve yüksek hızlı kameralarla ölçülmüştür. Elde edilen veriler, bağımsız örneklem t-testi ve ANOVA analizleri ile değerlendirilerek cinsiyet, bacak simetrisi ve atletik başarı düzeyine göre karşılaştırılmıştır. Araştırma sonuçları, cinsiyetin yerle temas süresi üzerinde belirgin bir etkisinin olup olmadığını, sağ ve sol bacak arasındaki simetri farklarının atletik performansı nasıl etkilediğini ve başarılı sporcuların yerle temas sürelerinde daha dengeli ve kısa süreli temaslara sahip olup olmadığını ortaya koymaktadır. Bulgular, sporcuların biyomekanik analizlerinde, bireysel antrenman programlarının geliştirilmesinde ve performans artırıcı stratejilerin belirlenmesinde rehberlik edici olmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda, erken yaşlardaki sporcular için sakatlanma riskini azaltmaya yönelik antrenman stratejileri sunulmasına katkıda bulunması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines how ground contact time differs in 10-14-year-old track and field athletes based on gender, leg symmetry, and athletic performance levels. Ground contact time is a critical biomechanical factor influencing performance in athletic movements such as running and jumping. The research evaluates how differences in ground contact time between the right and left legs affect symmetry and athletic performance. Additionally, the impact of gender and athletic success levels on these time variations is analyzed. The study was conducted using a quantitative research method, with a sample of 100 track and field athletes regularly training in various sports clubs and schools in Istanbul. During data collection, athletes' ground contact times were measured using portable sensors and high-speed cameras while performing running and jumping movements. The collected data were analyzed using independent sample t-tests and ANOVA to compare gender, leg symmetry, and athletic performance levels. The research findings reveal whether gender significantly affects ground contact time, how differences in symmetry between the right and left legs influence athletic performance, and whether successful athletes exhibit more balanced and shorter ground contact times. The results aim to guide biomechanical analysis of athletes, the development of individualized training programs, and the identification of performance-enhancing strategies. Additionally, the study seeks to contribute to injury prevention strategies for young athletes.