Ön ısıl işlemlerin borlu çeliğin su verme sonrasındaki mekanik özelliklerine etkisi
Effect of pre-heat treatments on mechanical properties of boron steel after quenchi̇ng
- Tez No: 955164
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ELKOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, 22MnB5 borlu çeliğin su verme ve temperleme öncesinde uygulanan ön ısıl işlemlerin, borlu çeliğin mekanik özelliklerini nasıl değiştirdiği araştırılmıştır. Sıcak haddelenmiş başlangıç mikroyapısına sahip numunelere dört farklı ön ısıl işlem uygulanmıştır. Isıl işlemler öncesi ve ısıl işlemler sonrasında malzemede meydana gelen değişimlere bakılmıştır. Bütün işlemler uygulandıktan sonra mekanik özellikler için testler uygulanmış ve malzemenin iç yapısı incelenmiştir. Elde edilen sonuçlarla, sıcak haddelenmiş durumda heterojen özellikler sergileyen borlu çeliğin farklı ön ısıl işlemlerle elde edilen mikroyapıları ve bununla ilişkili olarak mekanik özelliklerinde ortaya çıkan iyileşmeler ortaya konmuştur. Bu çalışma, borlu çeliklerde mikroyapı optimizasyonunun hem dayanım hem süneklik açısından kritik olduğunu ve otomotiv sektörü gibi alanlarda üretim verimliliğine katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated how the preheat treatments applied before quenching and tempering of 22MnB5 boron steel changed the mechanical properties of boron steel. Four different preheat treatments were applied to samples with hot-rolled initial microstructure. The changes in the material before and after heat treatments were examined. After all treatments were applied, tests were applied for mechanical properties and the internal structure of the material was examined. The results obtained revealed the microstructures of boron steel, which exhibits heterogeneous properties in the hot-rolled condition, obtained with different preheat treatments and the improvements in mechanical properties related to this. This study shows that microstructure optimization in boron steels is critical in terms of both strength and ductility and can contribute to production efficiency in areas such as the automotive sector.