Jeofizik araştırmaları için elektrik özdirenç yöntemi tomografi cihazı tasarımı ve verilerin analizi
Design of electrical resistivity instrument and data analysis for geophysical investigations
- Tez No: 955165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH HAKAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Geophysics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Jeofizik alanında yapılan araştırmalarda elektriksel özdirenç ölçümleri yeraltı katmanlarının analizi, yeraltı yapılarının araştırılması amacıyla kullanılan bir metottur. Elektriksel özdirenç (rezistivite) ölçümlerinde metal elektrotlar ile yere akım uygulanır. Gerilim elektrotları kullanılarak ve yerleri değiştirilerek değişik derinliklerde potansiyel fark ölçülür. Veriler analiz edilerek 2 ve 3 boyutlu yeraltı tomografisi elde edilir. Doğru akımda kullanılan rezistivite ölçüm cihazları genellikle yurt dışı menşeili olup pahalı sistemlerdir. Elektrotların yere çakılması, ölçümler için kabloların manuel olarak yer değiştirilmesi, kabloların serilmesi ve toplanması sırasındaki zorluklar ve bu zorlukların ölçüm doğruluğunu etkilemesi en önemli problemlerdendir. Çok elektrotlu ve çok kanallı, akıllı anahtarlama yapabilen, hassas ve doğru ölçümler yapabilen ve anlık iletişim sistemleri kullanılarak kablolama ve yer değiştirme zahmetini ortadan kaldıracak pratik sistemlerin tasarımı elektriksel özdirenç tomografi yönteminin veri toplama kısmında belirtilen problemleri ortadan kaldıracaktır. Bu amaçla bu çalışmada 8 elektrotlu, hat profilindeki ölçümleri otomatik olarak yapabilecek, ölçüm prosedürleri değiştirilebilecek, 16 bit Analog Dijital Dönüştürücü (ADC) çözünürlüğü ile hassas ve doğru ölçümler yapabilecek mikrodenetleyici tabanlı bir sistem tasarımı yapılacaktır. Tek hat üzerindeki ölçümler tek seferde akıllı anahtarlama sistemi kullanılarak tek bir devre ile ölçülecek, ölçüm geometrisi anahtarlama sistemi kullanılarak fiziksel olarak elektrotların yer değiştirmesine gerek kalmadan değiştirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Electrical resistivity measurements are a method used in geophysical research to analyze underground layers and to investigate underground structures. In electrical resistivity measurements, current is applied to the ground with metal electrodes. The potential difference is measured at different depths by using voltage electrodes and changing their locations. The data are analyzed and 2 and 3-dimensional underground tomography is obtained. Resistivity measurement devices used in direct current are generally of foreign origin and are expensive systems. The most important problems are the driving of the electrodes into the ground, manual displacement of the cables for measurements, difficulties in laying and collecting the cables, and these difficulties affect the measurement accuracy. The design of practical systems with multi-electrode and multi-channel, intelligent switching, precise and accurate measurements, and instant communication systems that will eliminate the hassle of wiring and relocation will eliminate the problems mentioned in the data collection section of the electrical resistivity tomography method. For this purpose, in this study, a microcontroller-based system with 8 electrodes will be designed that can automatically perform measurements on the line profile, change measurement procedures, and make precise and accurate measurements with 16-bit Analog Digital Converter (ADC) resolution. Measurements on a single line will be measured with a single circuit using a smart switching system at a time, and the measurement geometry will be determined by the switching system.