Kontrolsüz dolgu alanlarında elektrik rezistivite tomografi (ERT) yöntemi ile geometri çözümleri, 2B-3B modellerin oluşturulması ve İzmir Torbalı Pancar O.S.B. örneği
Geometry solutions of uncontrolled landfills with electrical resistivity tomography (ERT) method, creation of 2D-3D models and example of İzmir Pancar Organized Industrial Zone
  1. Tez No: 952722
  2. Yazar: ZİYA ORHAN DERİNSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHEYR KAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kontrolsüz dolgu alanlarındaki yer altı geometrisinin belirlenmesinde Elektrik Rezistivite Tomografi (ERT) yönteminin etkinliğini ve kullanılabilirliğini araştırmak amacı ile İzmir Pancar O.S.B. gibi kontrolsüz dolgu alanlarında ERT yönteminin uygulanabilirliği detaylı bir şekilde incelenmiş ve mevcut literatürle karşılaştırılmıştır. Toplamda 8 profilde Wenner ve Wenner-Schlumberger dizilimlerinden edlde edilen Elektrik rezistivite verilerinden hareketle, 2B ve 3B yer altı modelleri oluşturulmuştur. Bu modellerin oluşturulması için gerekli olan matematiksel ve hesaplamalı yöntemler ele alınmıştır. Elde edilen elektrik rezistivite verileri kullanılarak, İzmir Pancar O.S.B.'nin yer altı geometrisi hakkında bilgi elde edilmiş, bu bilgiler çeşitli analizlerle yorumlanmış ve yüzeyden ilk 6 metre içerisinde dolgu varlığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, kontrolsüz dolgu alanlarının yer altı geometrisinin belirlenmesinde ERT yönteminin etkinliği ve pratik kullanımı hakkında önemli bilgiler sağlamıştır ve bu alandaki gelecek araştırmalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effectiveness and applicability of the Electrical Resistivity Tomography (ERT) method for determining the subsurface geometry in uncontrolled filling areas. The application of the ERT method in uncontrolled filling areas, such as the İzmir Pancar Organized Industrial Zone (O.I.Z.), is thoroughly examined and compared with the existing literature. A total of 8 profiles were used to create 2D and 3D subsurface models based on the electrical resistivity data obtained from Wenner and Wenner-Schlumberger arrays. The mathematical and computational methods required for the creation of these models were addressed. Using the acquired electrical resistivity data, information about the subsurface geometry of İzmir Pancar OIZ was obtained, and this information was interpreted through various analyses. The presence of landfill material was observed within the first 6 meters from the surface. The results of this study provide significant insights into the effectiveness and practical use of the ERT method in identifying the subsurface geometry of uncontrolled landfill sites, and they are expected to guide future research in this field.