Benign Prostat Hiperplazisi'nde standart ve yüksek güç holmium lazer prostat enükleasyonu uygulamasının karşılaştırmalı sonuçları
Comparative results of standard and high power holmium laser prostate enucleation in Benign Prostatic Hyperplasia
- Tez No: 955171
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİT ZAFER AKSOY, UZMAN ALİ ERTAN OKATAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
GİRİŞ: Prostatın Holmium lazer enükleasyonu (HoLEP) ilk kez Gilling ve ark. tarafından 1998'de prostat volümünden bağımsız, minimal invaziv bir teknik olarak geliştirildi. 30 yılı yakın süredir kullanımda olan HoLEP cerrahisi için operasyon verimliliğini ve etkinliğini arttırmak adına zamanla birçok teknik geliştirilmiş, yeni cihazlar ve gelişen lazer teknolojisi ile birlikte çok daha yüksek güç kullanılan prosedürler uygulanmaya başlanmıştır. Çalışmamız standart güç (100 W) ve yüksek güç (140 W) prosedürlerinin perioperatif ve postoperatif erken dönem sonuçlarını retrospektif olarak karşılaştırıp literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Uygulama farklılıklarını dışlamak için çalışmaya öğrenme eğrisini tamamlamış deneyimli tek cerrah tarafından opere edilmiş hastalar alındı. Çalışmaya dahil edilen hastaların PSA değeri, DRM bulgusu, Qmax değeri, PVR hacmi, IPSS ve IIEF-5 skoru, Hemogram ve biyokimyasal değerleri, Uluslararası Prostat Semptom Skoru (IPSS) ölçeği, Uluslararası Erektil Fonkisyon İndeksi-5 (IIEF-5) kayıt edildi. Operasyonda 100 W kullanılan 45 hasta Standart Güç (SG) grubuna, 140 W lazer güç ayarı kullanılmış 45 hasta ise Yüksek Güç (YG) grubuna randomizasyon yapılmadan dahil edildi. Operasyon süresi, enükleasyon süresi, morselasyon süresi, çıkarılan prostat hacmi, operasyon esnasında komplikasyon varlığı gibi bilgiler kayıt edildi. Akabinde bu hastaların hastanede yatış süresi, üriner katater çıkarılma süresi, hematüri vekan transfüzyon ihtiyaçı gibi postoperatif verileri not edildi. 3 aylık kontrollerinde PSA, Qmax, PVR, IPSS ve IIEF-5 skoru not edildi. Hastaların dizüri ve inkontinans şikayeti sorgulandı. Komplikasyonlar modifiye Clavien-Dindo Sistemine göre sınıflandırıldı. BULGULAR: Ortalama enükleasyon süresi sırasıyla 28,78±12,37 dk ve 34,09±12,19 dk olup istatiksel anlamlı bulundu (p: 0,043). Enükleasyon Verimliliği ise sırasıyla 1,77±0,64 gr/dk ve 1,32±0,53 gr/dk olup standart güç grubunda daha yüksek bulundu (p: 0,001). Clavien- Dindo komplikasyon sınıflamasına göre gruplar arasında istatistiksel farklılık tespit edilmedi (p: 0,98). Postoperatif dönemde Qmax, PVR, IPSS değerleri başlangıça göre daha iyi olup gruplar arasında fark izlenmedi. SONUÇ: Lazer güç düzeyinin intraoperatif parametreler ve postoperatif komplikasyonlar üzerinde bariz bir değişikliğe neden olmadığı, benzer fonksiyonel sonuçlara erişilebildiği ve güvenle kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Holmium Laser Enucleation of the Prostate (HoLEP) was first introduced by Gilling et al. in 1998 as a minimally invasive technique independent of prostate volume. Over nearly 30 years of clinical use, several techniques have been developed to enhance the efficiency and effectiveness of HoLEP surgery. With advancements in laser technology and the introduction of new devices, procedures utilizing significantly higher laser power have been implemented. This study aims to retrospectively compare the perioperative and early postoperative outcomes of standard-power (100 W) and high-power (140 W) HoLEP procedures, thereby contributing to the literature. MATERIALS AND METHODS: To eliminate procedural variability, the study included only patients operated on by a single, experienced surgeon who had surpassed the learning curve. Data collected included patients' PSA levels, digital rectal examination (DRE) findings, Qmax, post-void residual (PVR) volume, International Prostate Symptom Score (IPSS), International Index of Erectile Function-5 (IIEF-5), complete blood count, and biochemical parameters. A total of 90 patients were included without randomization: 45 patients treated with 100 W laser power comprised the Standard Power (SP) group, while 45 patients treated with 140 W comprised the High Power (HP) group. Recorded intraoperative data included operation time, enucleation time, morcellation time, resected prostate volume, and presence of intraoperative complications. Postoperative data included hospital stay duration, urinary catheter removal time, incidence of hematuria, and transfusion requirements. At 3-month follow-up, PSA, Qmax, PVR, IPSS, and IIEF-5 scores were re-evaluated. Patients were questioned about dysuria and incontinence. Complications were classified according to the modified Clavien-Dindo system. RESULTS: The mean enucleation time was 28.78 ± 12.37 minutes for the SP group and 34.09 ± 12.19 minutes for the HP group, showing a statistically significant difference (p = 0.043). Enucleation efficiency was significantly higher in the SP group at 1.77 ± 0.64 g/min compared to 1.32 ± 0.53 g/min (p = 0.001). No statistically significant difference was found between the groups regarding complication rates based on the Clavien-Dindo classification (p = 0.98). Postoperative Qmax, PVR, and IPSS values improved in both groups with no significant intergroup differences. CONCLUSION: It was demonstrated that laser power level does not significantly affect intraoperative parameters or postoperative complications, and similar functional outcomes can be achieved safely with both power settings.