Acil Sağlık Hizmetleri Dayanıklılık Ölçeğinin Türkçeye uyarlanması
Adaptation of Emergency Medical Services Resilience Scale to Turkish
  1. Tez No: 955172
  2. Yazar: EFE UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri ve Afet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç : 2019 yılında Ebadi ve arkadaşları tarafından geliştirilen Acil Sağlık Hizmetleri Dayanıklılık Ölçeğinin Türkçe diline uyarlanması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem : Araştırma iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Öncelikle orijinal ölçeğin Türkçe diline çevirisi tamamlanmış, çevirisi tamamlanan ölçek 14 uzman tarafından değerlendirmiş ve sonucunda çeviride kapsam geçerliliğini sağladığı belirlenmiştir. Kapsam geçerliliğini sağlayan ölçek 485 katılımcıya uygulanmış çıkan sonuçlar ile madde analizleri, açımlayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi gerçekleştirilmiştir. Ölçekten toplanan veriler ile çalışma özellikleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to adapt the Emergency Medical Services Resilience Scale developed by Ebadi et al. in 2019 into the Turkish language. Materials and Methods: The research was carried out in two stages. First of all, the translation of the original scale into Turkish was completed, the translated scale was evaluated by 14 experts and as a result, it was determined that it provided the validity of the scope in the translation. The scale that provides the validity of the scope was applied to 485 participants, and item analysis, exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis were carried out with the results. The data collected from the scale and the study characteristics were compared.