Diyabetik hastalarda koroner arter hastalığı şiddeti ile plazma aterojenite indeksinin ilişkisi
Relationship between plasma atherogeneity index and severity of coronary artery disease in diabetic patients
- Tez No: 955173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ BABAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Koroner arter hastalığı (KAH), Tip 2 diyabet mellitus (T2DM) hastalarında daha erken yaşta ortaya çıkan ve daha ağır seyreden, önemli bir kardiyovasküler hastalıktır. T2DM'ye eşlik eden dislipidemi, ateroskleroz sürecini hızlandırmakta ve KAH'nın şiddetini artırmaktadır. Aterojenite İndeksi (AIP), trigliserid ile HDL kolesterol oranına dayalı, kolay hesaplanabilen bir parametre olarak, aterosklerotik yükü yansıtma potansiyeline sahiptir. Bu çalışma, T2DM hastalarında AIP düzeylerinin koroner arter hastalığı şiddeti ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Bu retrospektif vaka-kontrol çalışması, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi'nde 2023–2024 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya T2DM tanılı 100 hasta ile benzer yaş ve cinsiyetteki 100 kontrol birey dahil edilmiştir. Katılımcıların biyokimyasal parametreleri (HbA1c, CRP, TG, HDL, LDL), ekokardiyografi ve koroner anjiyografi bulguları retrospektif olarak incelenmiştir. AIP değerleri log(TG/HDL) formülü ile hesaplanmış, istatistiksel analizler SPSS 27.0 programı ile yapılmıştır. Bulgular: Vaka grubunda HbA1c ve CRP düzeyleri, kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Coronary artery disease (CAD) is a major cardiovascular complication that appears earlier and progresses more severely in patients with type 2 diabetes mellitus (T2DM). Dyslipidemia, commonly associated with T2DM, plays a key role in accelerating atherosclerosis and increasing the severity of CAD. The Atherogenic Index of Plasma (AIP), calculated from the ratio of triglycerides to HDL cholesterol, has been suggested as a potential marker reflecting atherosclerotic burden. This study aims to evaluate the relationship between AIP levels and the severity of coronary artery disease in patients with T2DM. Method: This retrospective case-control study was conducted at Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center between 2023 and 2024. A total of 100 patients with T2DM and 100 age- and sex-matched control subjects were included. Biochemical parameters (HbA1c, CRP, TG, HDL, LDL), echocardiographic data, and coronary angiography findings were retrospectively analyzed. AIP was calculated using the log(TG/HDL) formula, and statistical analyses were performed using SPSS version 27.0. Results: HbA1c and CRP levels were significantly higher in the patient group compared to the controls (p0.05).