Hashimoto tiroiditli kadınlarda glütensiz-laktozsuz /Aronia melanocarpa eklenmiş diyetin leptin, ghrelin düzeyi ve enflamatuar durum üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of gluten-lactose-free/Aronia melanocarpa added diet on leptin, ghrelin levels, and inflammatory status in women with hashimoto thyroidis
- Tez No: 955179
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZERSON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Hashimoto tiroiditi, bağışıklık sisteminin tiroid peroksidaz ve/veya tiroglobulin gibi tiroid antijenlerine karşı geliştirdiği otoimmün yanıt sonucu ortaya çıkan, iyot açısından yeterli bölgelerde en yaygın kronik hipotiroidizm nedenidir. Hipotiroidi, obezitenin en yaygın endokrin nedenleri arasında yer almaktadır. Tiroid disfonksiyonu, metabolik bozukluklara sebep olarak yağ dokusunun işlevini, leptin seviyelerini ve enflamatuvar durumu etkileyebilmektedir. Aronia melanocarpa, yüksek miktarda antosiyanin içeren, anti-inflamatuar özellikleriyle dikkat çeken ve Türkiye'de de üretim alanı giderek artan bir meyvedir. Glütensiz ve laktozsuz diyetlerin de bağırsak geçirgenliğini azaltarak otoimmün yanıtı hafifletebileceği ve bu yolla Hashimoto tiroiditi semptomlarını iyileştirmede potansiyel fayda sağlayabileceği bildirilmektedir. Bu nedenle, çalışma Hashimoto tiroiditli hastalarda glütensiz-laktozsuz, A. melanocarpa eklenmiş diyetlerin; otoantikor, leptin, ghrelin düzeyleri, enflamatuvar durum ve antropometrik ölçümler üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Randomize kontrollü, açık etiketli bu çalışma, İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Hashimoto tiroiditi tanısı almış, 18-65 yaş aralığında 77 kadın birey ile yürütülmüştür. Araştırmanın başlangıcında katılımcılara yüz yüze görüşme yöntemiyle sosyodemografik özellikler, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümler ve besin tüketim kaydını içeren anket formu uygulanmıştır. İlk değerlendirme sonrasında bireyler rastgele olarak dört farklı diyet protokolünden birine dâhil edilmiştir: A. melanocarpa içeren diyet (100 ml meyve suyu), glütensiz-laktozsuz diyet, A. melanocarpa içeren (100 ml meyve suyu) glütensiz-laktozsuz diyet veya yalnızca sağlıklı beslenme protokolü. Bu diyetler, sekiz hafta süresince uygulanmıştır. Çalışma başlangıcı-bitişinde TSH, sT4, sT3, anti-TPO, anti-TG, IL-6, TNF-a, CRP ve leptin, ghrelin seviyeleri serum örnekleri üzerinden değerlendirilmiştir. Tüm veriler SPSS 22.0 ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hashimoto's thyroiditis is a leading cause of chronic hypothyroidism in iodine-sufficient regions, characterized by an autoimmune response against thyroid peroxidase and/or thyroglobulin. Hypothyroidism is among the most common endocrine causes of obesity. Thyroid dysfunction can contribute to metabolic disturbances, potentially affecting adipose tissue function, leptin levels, and the inflammatory state. Aronia melanocarpa is a fruit rich in anthocyanins, noted for its anti-inflammatory properties, and increasingly cultivated in Turkey. Recent findings suggest that gluten- and lactose-free diets may help reduce intestinal permeability, thereby attenuating autoimmune responses and potentially improving symptoms of Hashimoto's thyroiditis. Accordingly, this study aimed to evaluate the effects of gluten- and lactose-free diets, with or without A. melanocarpa supplementation, on autoantibody levels, leptin and ghrelin concentrations, inflammatory status, and anthropometric measurements in patients with Hashimoto's thyroiditis. This randomized, controlled, open-label study was conducted at the Istanbul Faculty of Medicine Hospital with 77 female participants aged between 18 and 65 years who had been diagnosed with Hashimoto's thyroiditis. At baseline, face-to-face interviews were conducted to collect data on sociodemographic characteristics, dietary habits, anthropometric measurements, and dietary intake using a structured questionnaire. Participants were then randomly assigned to one of four dietary intervention groups: a diet including A. melanocarpa (100ml fruit juice), a gluten- and lactose-free diet, a gluten- and lactose-free diet supplemented with A. melanocarpa (100ml fruit juice), or a healthy diet control group. These interventions were implemented over an 8-week period. At both the beginning and end of the study, serum levels of TSH, fT4, fT3, anti-TPO, anti-TG, IL-6, TNF-α, CRP, leptin, and ghrelin were measured. All data were analyzed using SPSS version 22.0.