Erken Ortaçağ Avrupası'nda Alamanlar (1.-5. yüzyıllar)
The Alamans in Early Medieval Europe (1st-5th centuries)
- Tez No: 955178
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Alamanların 1. yüzyıldan 5. yüzyıla kadar uzanan tarihi süreçte geçirdiği etnik, siyasi, askerî ve kültürel dönüşümünü, Roma İmparatorluğu ve Frank Krallığı ile kurdukları ilişkiler bağlamında incelemektedir. İlk olarak Alamanların etnogenez süreci, Suev, Semnon ve Hermundur kökenleri üzerinden analiz edilmiş;“Alamanni”adının ortaya çıkışı ve Roma kaynaklarındaki kullanımı değerlendirilmiştir. Ardından, Roma ile etkileşimleri; limes savunma sistemine yönelik saldırılar, Agri Decumates'in kaybı ve foederatus statüsü kapsamındaki varlıkları ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Alaman siyasi yapısı, merkezi krallıklardan çok, savaş beyleri ve kabileler birliği modeline dayanmış; Roma'dan aktarılan askerî unsurlar ve savaş taktikleriyle şekillenmiştir. 4. ve 5. yüzyıllarda Galya ve Raetia'daki yerleşim girişimleri ile Franklar ve Burgonlar gibi diğer Germen halklarıyla girilen rekabet ortamı irdelenmiştir. 496'daki Tolbiac Savaşı, Alamanların bağımsızlıklarının sonunu ve Merovenj düzeni altındaki yeni dönemin başlangıcını simgelemektedir. Tolbiac sonrası süreçte Alamanlar, Frank yönetimine kültürel, hukuki ve dinî olarak entegre olmuş; Lex Alamannorum, Hristiyanlaşma ve askeri entegrasyon süreçleriyle kimlikleri yeniden tanımlanmıştır. Bu çalışma, Erken Orta Çağ Avrupası'nda kimlik inşası, sınır ilişkileri ve siyasal dönüşüm bağlamlarında Alamanlar üzerinden özgün bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the ethnic, political, military, and cultural transformation of the Alemanni from the 1st to the 5th century, within the context of their interactions with the Roman Empire and the Frankish Kingdom. It first analyzes the ethnogenesis of the Alemanni, focusing on their origins among the Suebi, Semnones, and Hermunduri, and evaluates the emergence of the name“Alemanni”as well as its usage in Roman sources. The subsequent sections explore their interactions with Rome in detail, including attacks on the limes defense system, the loss of the Agri Decumates, and their status as foederati. The Alemannic political structure was characterized more by a model of warlords and tribal confederations than by centralized kingdoms, shaped significantly by military elements and tactics adopted from Rome. Their settlement attempts in Gaul and Raetia during the 4th and 5th centuries are analyzed alongside their rivalry with other Germanic groups such as the Franks and Burgundians. The Battle of Tolbiac in 496 marks the end of Alemannic independence and the beginning of a new era under Merovingian rule. In the post-Tolbiac period, the Alemanni became culturally, legally, and religiously integrated into Frankish governance. Their identity was redefined through processes such as the codification of the Lex Alamannorum, Christianization, and military integration. This study offers a distinctive perspective on identity formation, frontier dynamics, and political transformation in Early Medieval Europe through the lens of the Alemanni.