The role of resilience in coping within marriage
Evlilikte başa çıkmada dayanıklılığın rolü
- Tez No: 955180
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ERPOLAT TAŞABAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, dayanıklılığın başa çıkma stilleri ile evlilik memnuniyeti arasındaki bağlantıyı nasıl aracılık ettiğine bakıyoruz. Aldatma, para sorunları, hastalık veya büyük yaşam değişiklikleri evlilik problerine neden olabilir ve bu da iletişimin kalitesini, duygusal güvenliği ve bir bütün olarak ortaklığı etkileyebilir. Bu çalışma, çiftlerin başa çıkma stratejileri üzerinde iş birliği yaparak ve dayanıklı davranışlarda bulunarak bu tür zorlukların üstesinden nasıl geldiklerini ve üstesinden geldiklerini araştırıyor. Walsh'un Aile Dayanıklılığı Çerçevesi'ne dayanmaktadır. 18 ila 55 yaş aralığındaki bağlı ilişkilerdeki kişilerin verileri kesitsel bir anket kullanılarak toplanacaktır. Anket, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve sosyoekonomik durum gibi demografik özellikleri içermektedir.İlişki memnuniyeti bağımlı değişken, başa çıkma stili bağımsız değişken ve dayanıklılık aracı değişken olarak kabul edilir. Dayanıklılık, evlilikte travmanın üstesinden gelmede ve ilişki memnuniyyetin sürdürmede önemli bir rol oynar; bu araştırma bunun nasıl olduğunu açıklamayı amaçlamaktadır. Ek olarak, travmadan sonraki zorluklarla başa çıkmada dayanıklılığın koruyucu işlevi ve çeşitli başa çıkma mekanizmalarının etkinliği hakkında ışık tutacaktır. Bulgular, teorik bilgimize ve dayanıklılığı artıran yöntemlerle evlilik bağlarını güçlendirmeyi hedefleyen pratik terapilere katkıda bulunmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this research, we look at how resilience mediates the connection between coping styles and marital satisfaction. Infidelity, money problems, sickness, or big life changes may all cause marital problems, which in turn can affect the quality of communication, emotional safety, and the partnership as a whole. This study delves at how couples navigate and overcome these kinds of challenges by collaborating on coping strategies and engaging in resilient behaviors. It is based on Walsh's Family Resilience Framework. People in committed relationships, ranging in age from 18 to 55, will have their data gathered using a cross-sectional survey. The survey included demographic characteristics such as age, gender, education level, and socioeconomic status. Marıtal satisfaction is considered the dependent variable, coping style the independent variable, and resilience the mediating variable. Resilience plays a key role in overcoming trauma in marriage and maintaining relationship happiness; this research seeks to explain how. Additionally, it will give light on the protective function of resilience in dealing with difficulties after trauma and the efficacy of various coping mechanisms. The findings should contribute to our theoretical knowledge as well as practical therapies that target boosting marital connections via resilience-enhancing methods.