Bölgesel yenilik ve akıllı uzmanlaşma TR82 bölgesi için bir model önerisi
Regional innovation and smart specialization a model proposal for TR82 region
  1. Tez No: 955192
  2. Yazar: NEDİM EMRE GÜRGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırma, bölgesel kalkınma politikalarına yön veren çağdaş yaklaşımlardan biri olan akıllı uzmanlaşma çerçevesinde, TR82 Bölgesi (Kastamonu, Sinop, Çankırı) için bir model önerisi sunmaktadır. Çalışmanın kuramsal temeli, bibliyometrik ve sistematik literatür analizleri yoluyla oluşturulmuştur. Sektörel önceliklendirme, ürün uzayı yaklaşımının çeşitlilik, sıradanlık ve PRODY değişkenleri aracılığıyla değerlendirilmiş ve Sinop ili su ürünleri sektörü pilot alan olarak belirlenmiştir. Girişimci keşif süreci kapsamında yürütülen nitel veri analizinde, avcılık, yetiştiricilik ve işleme olmak üzere su ürünleri sektörünün temel alt faaliyet alanlarında değer zinciri yapısı, mevcut teknoloji düzeyi, rekabet seviyesi ve inovasyon kapasitesi ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda çalışma, TR82 Bölgesi'nin sektörel çeşitlenme potansiyelini nicel ve nitel verilerle somutlaştırmakta; böylece hem literatüre teorik katkı sunmayı hem de politika yapıcılar ile uygulayıcılara stratejik yol haritaları geliştirme konusunda yön göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research proposes a region-specific model for the TR82 Region (Kastamonu, Sinop, Çankırı) within the framework of smart specialization, one of the contemporary approaches guiding regional development policies. The theoretical basis of the study is established through bibliometric and systematic literature analyses. Sectoral prioritization was determined using the variables of diversity, ubiquity, and PRODY derived from the product space approach, and the fisheries and aquaculture sector in Sinop Province was identified as the pilot area. In the qualitative data analysis conducted within the scope of the entrepreneurial discovery process, the value chain structure, current technology level, competition level, and innovation capacity in the sector's main sub-activities namely fisheries, aquaculture, and processing/value addition were examined in detail. Based on the findings, the study concretizes the sectoral diversification potential of the TR82 Region through both quantitative and qualitative data, thereby aiming to contribute theoretically to the literature and to guide policy makers and practitioners in developing strategic roadmaps.