Türkiye'de faaliyet gösteren katılım bankalarının finansal performanslarının karşılaştırılmasına yönelik bir araştırma
A research to compare the financial performances of participation banks operating in Turkey
  1. Tez No: 955191
  2. Yazar: MEHMET SAYİT HARMANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Faizsiz finans anlayışı çerçevesinde faaliyet gösteren katılım bankacılığı sistemi, Türkiye'de alternatif bir bankacılık modeli olarak gelişimini sürdürmektedir. İslami finans ilkeleri doğrultusunda çalışan bu bankalar, faiz yerine kâr-zarar ortaklığı, murabaha gibi yöntemlerle fon kullandırmakta, reel ekonomiyle uyumlu, etik temelli bir yaklaşımı benimsemektedir. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren katılım bankalarının finansal performanslarını karşılaştırmalı olarak analiz etmek ve aralarındaki performans farklılıklarını ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, çok kriterli karar verme tekniklerinden biri olan TOPSIS yöntemi kullanılarak 2021–2023 yılları arasındaki üç yıllık döneme ait finansal veriler değerlendirilmiştir. Analiz sürecinde, bankaların kamuya açık finansal tablolarından elde edilen temel performans göstergeleri esas alınmıştır. Çalışma bulgularına göre, Kuveyt Türk Katılım Bankası (KT) tüm dönemlerde en yüksek performansa sahip banka olarak öne çıkarken, Vakıf Katılım Bankası (VK) her yıl ikinci sırada yer almıştır. Kuveyt Türk'ün üst üste üç yıl boyunca zirvede kalması, bankanın sürdürülebilir ve dengeli bir performans sergilediğine işaret etmektedir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, sektör paydaşlarına yönelik stratejik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The participation banking system, which operates within the framework of interest-free finance, continues to develop as an alternative banking model in Turkey. Operating in line with Islamic finance principles, these banks provide funds through methods such as profit-loss sharing and murabaha instead of interest, and adopt an ethical approach that is compatible with the real economy. The main purpose of this study is to comparatively analyze the financial performances of participation banks operating in Turkey and to reveal the performance differences between them. For this purpose, the financial data for the three-year period between 2021 and 2023 were evaluated using the TOPSIS method, one of the multi-criteria decision-making techniques. The analysis process was based on basic performance indicators obtained from the publicly available financial statements of the banks. According to the study findings, Kuveyt Türk (KT) stood out as the bank with the highest performance in all periods, while Vakıf Katılım (VK) ranked second every year. Kuveyt Turk remaining at the top for three consecutive years indicates that the bank has a sustainable and balanced performance. In line with the findings obtained, strategic recommendations for sector stakeholders have been presented.