Fransa'da manga yayıncılığı ve Fransız kültürüne etkileri
Manga publishing in France and its effects on French culture
  1. Tez No: 955193
  2. Yazar: SAMET KIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖGERCİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Fransa, Japonya'nın ardından dünyanın en büyük manga pazarı konumunda olup, manga kültürünün Batı'daki en önemli merkezlerinden biridir. 1970'lerde başlayan ve 1990'lardan itibaren hızla büyüyen manga yayıncılığı, Fransız çizgi roman (bande dessinée) geleneğiyle etkileşime girerek hem yayıncılık sektörünü hem de kültürel üretimi dönüştürmüştür. Manganın Fransa'daki bu yükselişi, yalnızca ticari bir başarı hikâyesi değil, aynı zamanda sanatsal ifade, anlatı teknikleri ve gençlik kültürü üzerinde kalıcı izler bırakan bir kültürel diyaloğun sonucudur. Fransız okurlar, mangayı yalnızca bir eğlence formatı olarak değil, aynı zamanda edebi ve görsel bir sanat formu olarak benimsemiştir. Bu ilgi, yerel çizgi roman sanatçılarını etkilemiş, geleneksel Fransız çizgi roman estetiğine manga unsurlarının eklemlenmesine yol açmıştır. Ayrıca, manga kültürünün popülerleşmesiyle birlikte Fransa'da düzenlenen festivaller, sergiler ve akademik çalışmalar, bu etkileşimi daha da derinleştirmiştir. Bu çalışma, Fransa'daki manga yayıncılığının tarihsel gelişimini, yayıncılık stratejilerini ve Fransız kültürü üzerindeki çok katmanlı etkilerini analiz etmektedir. Manganın, Fransız sanatı, edebiyatı ve popüler kültürüne nasıl entegre olduğu, ayrıca Fransa'nın küresel manga endüstrisindeki rolü ele alınacaktır. Sonuç olarak, Fransa'nın manga kültürüne olan bu açıklığı, kültürel çeşitliliğe verdiği önemin bir yansıması olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
After Japan, France is the world's largest manga market and one of the most important centers of manga culture in the West. Starting in the 1970s and growing rapidly since the 1990s, manga publishing has interacted with the French comics (bande dessinée) tradition, transforming both the publishing industry and cultural production. The rise of manga in France is not only a commercial success story, but also the result of a cultural dialogue that has left a lasting mark on artistic expression, narrative techniques and youth culture. French readers have embraced manga not only as an entertainment format, but also as a literary and visual art form. This interest influenced local comic book artists, leading to the incorporation of manga elements into the traditional French comic book aesthetic. Moreover, with the popularization of manga culture, festivals, exhibitions and academic studies organized in France have further deepened this interaction. This article analyzes the historical development of manga publishing in France, its publishing strategies and its multi-layered impact on French culture. How manga is integrated into French art, literature and popular culture, as well as France's role in the global manga industry will be discussed. In conclusion, France's openness to manga culture can be seen as a reflection of the importance it attaches to cultural diversity.