ADDIE modeline dayalı öğretim tasarımının altıncı sınıf öğrencilerinin İngilizce dinleme ve konuşma becerileri ile kaygılarına etkisi
The effect of instructional design based on ADDIE model on sixth grade students' English listening and speaking skills and anxiety
- Tez No: 955201
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY CEM ADIGÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 397
Özet
Bu araştırmada, altıncı sınıf öğrencilerinin yabancı dil olarak İngilizcede dinleme ve konuşma becerileri ihtiyaçlarına uygun İngilizce öğretim tasarımı geliştirerek etkililiğini değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırma, eylem araştırması deseniyle yürütülmüş, 2022–2023 öğretim yılında Bilecik ili Bozüyük ilçesinde yer alan bir ortaokulda öğrenim gören altıncı sınıf öğrencileri, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler, katılımcı gözlemler, öğrencilerin yazdığı yansıtıcı günlükler, araştırmacı günlükleri ve geçerlik komitesi raporları ile“İngilizce Dinleme Becerisi Kaygı Ölçeği”,“İngilizce Konuşma Kaygısı Ölçeği”,“Dinleme becerisi testi”ve“İngilizce Konuşma Kartları”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonuçları, altıncı sınıf İngilizce öğretim programının dinleme ve konuşma becerilerini geliştirmeye yönelik hedeflerinin sınıf içi uygulamalarda çeşitli yapısal ve pedagojik sınırlılıklar nedeniyle tam anlamıyla uygulamaya konulamadığını ortaya koymuştur. Öğretmenler, ölçme ve değerlendirme süreçlerinde bu becerilere yeterince yer verilemediğini, ders süresinin yetersizliği ve sınav odaklı yapının öğretimi olumsuz etkilediğini vurgulamıştır. Öğrenciler ise etkinlikleri eğlenceli bulmalarına rağmen, hata yapma korkusu, kelime eksikliği ve zaman kısıtı nedeniyle katılımda zorlandıklarını belirtmiştir. Buna karşın, uygulanan öğretim etkinliklerinin öğrencilerin hem dinleme hem de konuşma kaygılarını anlamlı düzeyde azalttığı ve yeterliliklerinin artırdığı belirlenmiştir. Destekleyici sınıf ortamı ve çeşitli öğretim yöntemleri, öğrencilerin katılımını teşvik etmiş, üstbilişsel stratejiler geliştirmelerine katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an instructional design was developed and evaluated to address sixth-grade students' needs in English listening and speaking skills as part of their foreign language education. The study adopted an action research design and was conducted during the 2022–2023 academic year in a public middle school located in Bozüyük, Bilecik. The participants were selected using purposive sampling. Data were collected through semi-structured interviews, participant observations, student reflective journals, researcher logs, validity committee reports, and multiple data collection instruments, including the English Listening Anxiety Scale, English Speaking Anxiety Scale, a Listening Skills Test, and English Speaking Cards. The study revealed that the goals of the sixth-grade English curriculum regarding the development of listening and speaking skills were not fully implemented in classroom settings due to various structural and pedagogical limitations. Teachers noted that these skills were inadequately addressed in assessment and evaluation processes, and that the exam-oriented system and limited instructional time hindered effective teaching practices. While students generally perceived the activities as enjoyable, they also expressed challenges in participation due to fear of making mistakes, lack of vocabulary, and time pressure. Despite these challenges, the instructional activities implemented throughout the study contributed to a statistically significant reduction in students' listening and speaking anxiety levels and an improvement in their language competence. A supportive classroom environment and the use of diverse instructional methods encouraged student participation and fostered the development of metacognitive strategies.