Sütten kesim öncesi buzağılarda bitki özütü ile elde edilen nano gümüşün büyüme performansı ve kan parametreleri üzerine etkileri
Effects of plant-extract synthesized silver nanoparticles on growth performance and blood parameters in preweaning calves
  1. Tez No: 955202
  2. Yazar: MUSTAFA FAZLI SOYLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, bitki özütü ile elde edilen nano gümüş partiküllerinin (AgNP) sütten kesim öncesi dönemde Holstein buzağılarda büyüme performansı ve kan parametreleri üzerine olan etkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla toplam 30 baş buzağıya doğduktan sonra 3 gün kolostrum verilmiş ve akabinde 9 haftalık deneme süresince buzağılar üç gruba ayrılarak sırasıyla 0.2 gr/gün/baş ve 0.4 gr/gün/baş AgNP uygulanmış; bir grup ise kontrol grubu olarak bırakılmıştır. Bu süreçte canlı ağırlık, boy uzunluğu, göğüs çevresi, cidago yüksekliği gibi performans ölçütleri ile çeşitli biyokimyasal kan parametreleri takip edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, AgNP uygulamalarının büyüme performansı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi tespit edilmemiştir (P>0.05). Ancak, 0.4 g/gün/baş AgNP verilen grupta AST düzeyinde anlamlı bir artış saptanmıştır (P=0.019), bu durum yüksek doz AgNP'nin karaciğer fonksiyonlarını etkileyebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of plant-derived silver nanoparticles (AgNPs) on growth performance and blood parameters in pre-weaning Holstein calves. Thirty newborn calves received colostrum for the first three days and were then assigned to three groups for an nine-week trial: two treatment groups were supplemented with AgNPs at 0.2 g calf/day and 0.4 g calf/day, respectively, while the third group served as an unsupplemented control. Body weight, body length, heart-girth circumference and withers height were recorded weekly, and a panel of biochemical blood parameters was monitored. AgNP supplementation had no statistically significant effect on any growth-performance metric (P > 0.05). However, the 0.4 g calf/day group showed a significant increase in aspartate aminotransferase (AST) activity (P = 0.019), suggesting a possible hepatic response at the higher dose. Blood glucose concentrations were significantly lower in both AgNP-treated groups than in the control (P < 0.001), whereas other measured blood variables did not differ significantly among groups. In conclusion, plant-based AgNPs appear safe for calves at the lower dose tested and may confer certain biological benefits, but higher doses could adversely affect liver function. Careful dose optimisation is therefore recommended before routine application.