Biyomimikri yaklaşımına dayalı öğretim uygulamalarının ilkokul öğrencilerinin bilişsel ve duyuşsal özellikleri bağlamında değerlendirilmesi
An evaluation of teaching practices based on the biomimicry approach in the context of primary school students' cognitive and affective characteristics
- Tez No: 955200
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY CEM ADIGÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokul Hayat Bilgisi dersi öğretim programı kazanımlarının farklılaştırılarak biyomimikri yaklaşımına uygun öğretim uygulamalarının oluşturulması, geliştirilen öğretim uygulamalarının uygulanarak ilkokul üçüncü sınıf düzeyindeki öğrencilerin öğrenme özellikleri üzerindeki bilişsel ve duyuşsal etkisinin değerlendirilmesidir. Araştırmada nitel verilerin gömülü olduğu nicel deneysel modelin benimsendiği gömülü karma araştırma deseni kullanılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme, odak grup görüşmesi, bilgi testi ve yarı yapılandırılmış gözlemler aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın gereksinim belirleme aşamasında çalışma grubunu, altı öğretim elemanı ile 11 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Deneysel uygulama, deney grubunda 31, kontrol grubunda 26 olmak üzere 57 öğrenci ile 2023-2024 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Uygulama öğretmeni görüşleri doğrultusunda elde edilen bulgular, biyomimikri yaklaşımına dayalı öğretim uygulamalarının öğrenciler için hem ilgi çekici hem de etkili olduğunu, ayrıca bilişsel ve duyuşsal gelişimlerine olumlu katkılar sağladığını ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, deney ve kontrol gruplarının başlangıçta bilgi düzeyleri açısından benzer olduğunu, ancak deneysel uygulama sonrasında deney grubunun bilgi düzeyinde anlamlı bir artış yaşandığını göstermektedir. Araştırma sonuçları doğrultusunda deney grubundaki öğrencilerde bilgi kazanımı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve etkili bir değişim gözlemlenirken, kontrol grubunda bu yönde bir değişim gözlemlenmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop instructional designs suitable for the biomimicry approach by differentiating learning outcomes in the Primary School Life Science Curriculum, and to evaluate the cognitive and affective implications of the developed instructional designs on 3rd-grade students in primary school. An embedded mixed-methods study was conducted, and a quantitative experimental model with embedded qualitative data was implemented. Data were collected through semi-structured interviews, focus group interviews, an achievement test, and semi-structured observations. In the needs analysis phase, the study sample consisted of six instructors and 11 classroom teachers. The study employed an experimental design involving a total of 57 third-grade students, 31 in the experimental group and 26 in the control group during the spring semester of the 2023–2024 academic year. The findings obtained were in line with the opinions of practicing teachers, who revealed that instructional designs based on the biomimicry approach were both interesting and effective for students and made positive contributions to their cognitive and affective development. The findings obtained from the experiment show that the experimental and control groups were similar in terms of conceptual understanding level at the beginning. Still, there was a significant increase in the knowledge level of the experimental group after the experiment. In line with the research results, it was concluded that while a statistically significant and effective change was observed in students' knowledge acquisition in the experimental group, no such change was observed in the control group.