Hangi batı? Türk Sağı'nda Batı'nın siyasi temsilleri ve parçalanma: 1960-1975
Which west? The political representations of the West in Turkish Right wing politics and fragmentation: 1960-1975
- Tez No: 955219
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 425
Özet
Tez çalışması Türkiye'de Sağ siyasetin 1960-1975 yılları arasında yaşadığı parçalanmayı Batı temsilleri üzerinden anlama çabasındadır. Tezin kuramsal çerçevesi oksidentalist bir perspektiften söz konusu dönemdeki sağ partilerin ortaya çıkışını açıklamaya yönelik olarak şekillenmiştir. Tez, Osmanlı-Türk modernleşmesi içerisinde Batı'nın hem bir düşman imgesi hem de ideal modernlik imgelerinin alındığı bir dünya olduğu göz önünde tutularak Batı'nın bu ikili işlevinin Türk Sağı'nın çeşitli partileri tarafından nasıl kullanıldığına yönelik bir araştırma yürütülmektedir. Çalışma, Türk Sağı'nın dönüşümünü 1960-1971 ve 1971-1975 yılları arasını kapsayan iki döneme ayırarak incelemektedir. Dönemin Türkiye siyasetinde merkezi bir yer işgal eden kalkınma ve yabancılaşma kavramlarına Türk Sağı'nın nasıl Batı dolayımı ile yaklaştığını ve bu çeşitli yaklaşımlarının nasıl farklı partilere ayrılmasına kaynaklık ettiği tezin cevabını aradığı sorulardır. (Daha sonra düzeltilecektir)
Özet (Çeviri)
The thesis study attempts to understand the fragmentation experienced by the Right wing politics in Türkiye between 1960 and 1975 through Western representations. The theoretical frameworks of the thesis are shaped from an occidentalist perspective towards the emergence of various right wing parties in the post-1960 period. Considering that the West was both an enemy image and a world from which ideal modernity images were taken within the Ottoman-Turkish modernization, the thesis conducts a research on how this dual function of the West was used by various parties of the Turkish Right. The study examines the transformation of the Turkish Right by separating two periods covering the years 1960-1971 and 1971-1975. This thesis study seeks answers to questions about how the Turkish Right approached the concepts of development and alienation, which occupy a central place in Turkish politics, through the mediation of the West and how these various approaches led to the separation of the Turkish Right into different parties. (Daha Sonra Düzeltilecektir)