Kent ve çevre davalarında Arendt'in politik yurttaşı
Arendt's political citizen in urban and environmental litigation
  1. Tez No: 955218
  2. Yazar: ELİF CAN ÇALICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM ÜYE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 553
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de kent ve çevre davalarının gerisindeki toplumsal taleplerin Hannah Arendt'in hukuki kurumları politikanın dolayımından geçiren yöntemiyle açıklanıp açıklanamayacağı sorgulanmaktadır. Talebin anlamlandırılmasında Antroposen-Kapitalosen tartışmalarının hukuktaki yansımaları, kent ve çevre hareketlerinin toplumsal hareket teorilerinde nasıl ele alındığı, hareketlerin hukuk ile kesiştiği noktalar olarak hukuki bilinç, hukuki mobilizasyon ve stratejik davalama kavramları arasındaki ayrımlara başvurulmuştur. Türkiye'de kent ve çevre alanında stratejik dava olarak nitelendirilebilecek örnekler üzerinden yapılan inceleme, bir“iştirakçi”olarak yurttaşı içeren“müşterekler”talebini göstermiştir. Bu talebin nasıl bir yurttaşlık anlayışına tekabül ettiği sorgulandığında, günümüzün ekolojik yurttaşlık tartışmaları yurttaşlık ile siyasal katılım arasındaki kadim ilişkiye dönülerek ele alınmış, yurttaşlığı hem statü hem de etkinlik olmakta buluşturan kavram olarak cumhuriyetçi geleneğe gidilmiş, toplulukçu vurgularıyla öne çıkan yurttaş cumhuriyetçiliği çizgisinde Arendt'i farklı kılan nitelikler belirlenmiştir. Bu anlayışın kent ve çevre davalarında nasıl bir anlamı olabileceği konusunda ise, yurttaş ile anayasa arasında nasıl bir ilişki kurulduğuna odaklanılmıştır. Politik yurttaşlığın gerçekleştirilme biçimi olan yargı yetisi ile phronesis'in, sorumluluk ile suçluluğun, politik sorumluluk ile hukuki sorumluluğun Arendt'çe birbirinden nasıl ayırt edildiği irdelenmiştir. Politik sorumsuzluğun ortaya çıkmasını baştan önleyebilecek bir kurumsal yapı arayışında olan Arendt hukuk deneyimi olan iktidar ve deneyimin sınırı olan nomos üzerinden okunmuş, böylece anayasayla ilişkilenmenin yollarından biri olarak yargı erkinin otoritesi ortaya çıkmıştır. Bu çerçevenin davalar bakımından test edilmesi ise etik-politik alanda imkanları, ekonomi-politik alanda sınırlılıkları göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines whether Hannah Arendt's method of mediating legal institutions through politics can explain the societal demands driving urban and environmental litigation in Turkey. The research delves into Anthropocene-Capitalocene debates, social movement theories, legal consciousness, legal mobilization, and strategic litigation in urban and environmental law. It examines strategic litigation in Turkey, arguing for a“commons”in which citizens are“participants”in urban and environmental issues. Then, today's debates on ecological citizenship are discussed by returning to the ancient relationship between citizenship and political participation, the republican tradition is defined as the concept that combines citizenship as status and activity, and the characteristics that distinguish Arendt from civic republicanism are identified. Finally, the relevance of Arendt's understanding in urban and environmental cases is discussed, focusing on the relationship between the citizen and the constitution, and it is examined how Arendt distinguishes between the faculty of judgment and phronesis, responsibility and guilt, political responsibility and legal responsibility. Seeking an institutional structure that could prevent the emergence of political irresponsibility in the first place, Arendt read through power, which is the experience of law, and nomos, which is the limit of that experience; thus, judicial authority emerged as one of the ways of relating to the constitution. The testing of this framework in terms of litigation revealed the ethico-political possibilities as well as the economico-political limitations.