Irak Türkmenlerinin siyasi hareketi ve Irak'ın etnik ve dini dengeleri
Iraqi Turkmens' political movement and Iraq's ethnic and religious balances
  1. Tez No: 955221
  2. Yazar: MOHAMMED SHAKOR MAHMOOD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAKUR SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu tezde, Irak'ın çok kimlikli siyasal yapısı içinde Türkmenlerin siyasi konumu ele alınmıştır. Çalışmada, ülkede uzun süredir etkili olan etnik ve mezhebi temelli çok partili sistem; Türkmen, Kürt, Şii ve Sünni siyasi aktörler üzerinden değerlendirilmiştir. Özellikle Türkmenlerin örgütlenme süreci, bu sürecin tarihsel arka planı ve karşılaştıkları yapısal sorunlar üzerinde durulmuştur. Araştırma sürecinde yalnızca yazılı kaynaklarla sınırlı kalınmamış; aynı zamanda saha verilerine, parti belgelerine ve güncel gelişmelere dair içeriklere de başvurulmuştur. Bu sayede, Türkmen siyasi hareketinin iç işleyişi, karar alma süreçleri ve temsil kapasitesine ilişkin mevcut durumu daha yakından analiz etme imkânı elde edilmiştir. Çalışmada öne çıkan temel bulgulardan biri, Türkmen siyasetinin uzun yıllar boyunca dağınık bir yapı içinde varlık göstermesi ve bu durumun siyasi etkinliği sınırlaması olmuştur. Ayrıca, tüm Türkmen siyasi kuruluşlarını kapsayan ortak bir temsil meclisinin bulunmaması, kurumsal uyumu ve ortak hareket kabiliyetini zayıflatmaktadır. Sonuç olarak, Türkmenlerin Irak siyasetinde daha güçlü bir yer edinebilmesi için kurumsal niteliği gelişmiş, iç tutarlılığı sağlam ve toplumsal desteğe dayanan bir siyasal yapılanmaya ihtiyaç duyulduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the political position of the Turkmens within Iraq's multi-identity political structure. The study evaluates the longstanding ethno-sectarian multi-party system in the country by focusing on key political actors, including Turkmen, Kurdish, Shiite, and Sunni groups. Particular emphasis is placed on the organizational development of the Turkmen political movement, its historical background, and the structural challenges it has faced. In addition to written sources, the research also utilizes field data, party documents, and current developments. This approach enables a closer examination of the internal dynamics, decision-making mechanisms, and representational capacity of the Turkmen political movement. One of the main findings of the study is that Turkmen politics has operated in a fragmented structure for many years, which has limited its political effectiveness. Moreover, the lack of a unified representative council covering all Turkmen political organizations has weakened institutional cohesion and the ability to act collectively. In conclusion, the study highlights the need for a more institutionalized, internally consistent, and socially supported political structure for Turkmens to attain a stronger position in Iraqi politics.