Reimagining reality: The confluence of romantic heritage and the modernist imagination in the poetry of Wallace Stevens and W.H.Auden
Gerçekliğin yeniden tasviri: Wallace Stevens ve W.H.Auden'in şiirlerinde romantik miras ile modernist imgelemin kesişimi
- Tez No: 955224
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK ALTUNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Wallace Stevens ve W.H. Auden, 20. yüzyıl şiirinin önde gelen isimleri olarak, dilin benzersiz kullanımı ve karmaşık felsefi temaları keşfetmeleriyle tanınırlar. Bu temalar arasında, gerçeklik kavramı ile yaratıcı imgelem ve neo-romantizm ilişkisi şiirlerinde merkezi bir yer tutar. Stevens ve Auden, şiirlerinde yeni gerçeklikler yaratmada poetik imgelem gücünün önemini vurgular ve nesnel dünya ile hayal gücü arasındaki sınırları bulanıklaştırırlar. Bunu, kelimeleri ustalıkla manipüle ederek geleneksel gerçeklik anlayışlarını yeniden yazan, kendilerine özgü bir şiirsel vizyon inşa ederek başarırlar. Her iki deha, gerçeklik ile hayal gücü arasındaki geleneksel karşıtlıkları kendi perspektiflerine odaklanarak parçalar ve okurları, neyin gerçek neyin sadece hayal ürünü olduğuna dair varsayımlarını yeniden gözden geçirmeye yönlendirirler. Bu bağlamda, makale, neo-romantizm çerçevesinde dil ve hayal gücünün karmaşıklıklarını ele alarak, onların geleneksel gerçeklik anlayışlarını nasıl parçalayıp yeniden yapılandırdıklarına dair detaylı ve eleştirel bir analiz sunar.
Özet (Çeviri)
Wallace Stevens and W.H. Auden, known as prominent figures of 20th-century poetry, are widely recognized for their unique use of language and exploration of complex philosophical themes. Among these themes, the concept of reality and its relation to creative imagination and neo-romanticism are central elements in their poetry. In their works, Stevens and Auden emphasize the importance of poetic imagination in creating new realities and obscuring the line between the objective world and the realm of imagination. They accomplish this by expertly manipulating words to build a distinctive poetic vision that rewrites accepted ideas of reality. Both geniuses deconstruct the conventional oppositions between reality and imagination by focusing on their new perspective, leading readers to reconsider their presumptions about what is real and merely imagined. Thus, with a particular focus on how they deconstruct and reimagine traditional notions of reality, this paper offers a detailed and critical analysis of the complexities of language and imagination within the framework of neo-romanticism by comparing Wallace Stevens and W.H. Auden.