Geçmişten günümüze kadının insan hakları
Women's human rights from past to present
- Tez No: 955225
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA BAYRAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Kadın haklarının evrensel insan haklarının bir parçası olduğu bilinciyle yola çıkılan bu araştırmada kadınların medeni, siyasal, sosyal ve ekonomik haklara erişimlerini sağlayan ulusal ve uluslararası düzenlemeler çok boyutlu bir biçimde incelenmiştir. Bu doğrultuda kadınların evlenme, boşanma, velayet, miras, mülkiyet, şiddetten korunma, sağlık, siyasal katılım, eğitim ve istihdam gibi temel hakları ve bunlara erişimi son derece önemlidir. Bu kapsamda kadınların haklara erişimindeki temel engellerin yalnızca hukuki altyapının eksikliğinden değil aynı zamanda kültürel normlar, dini uygulamalar, ekonomik sorunlar, eğitime erişimde eşitsizlik ve ataerkil toplumsal yapıdan kaynaklandığına dair sonuçlara ulaşılmıştır. Çalışmada Türkiye ve Irak'ta kadının insan hakları konusu ayrı bir bölümde ele alınmıştır. Kadınların insan haklarının hukuki olarak düzenlenmelerinin yanı sıra uygulama süreci ve kültürel faktörlerle de birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir. Kadının insanın haklarının korunması, yalnızca bireysel özgürlüklerin değil aynı zamanda toplumsal barışın, sürdürülebilir kalkınmanın ve demokratik yönetimin de temelidir
Özet (Çeviri)
In this study, which is based on the awareness that women's rights are a part of universal human rights, national and international regulations that ensure women's access to civil, political, social and economic rights are analyzed in a multidimensional manner. In this respect, women's basic rights such as marriage, divorce, custody, inheritance, property, protection from violence, health, political participation, education and employment and their access to these rights are of utmost importance. In this context, it was concluded that the main obstacles to women's access to rights stem not only from the lack of legal infrastructure but also from cultural norms, religious practices, economic problems, inequality in access to education and patriarchal social structure. In the study, the issue of women's human rights in Türkiye and Iraq is discussed in a separate section. In addition to the legal regulation of women's human rights, the implementation process and cultural factors should also be evaluated. The protection of women's human rights is the basis not only of individual freedoms but also of social peace, sustainable development and democratic governance.