15-49 yaş arası kadınların kürtaj bilgi düzeyleri ve kürtaja yönelik damgalayıcı tutum,inanç ve davranışlarının ölçülmesi
Measuring abortion knowledge levels and stigmatizing atitudes, beliefs and behaviors towards abortion among women aged 15-49
- Tez No: 955223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
15–49 yaş aralığında bulunan kadınların kürtaj hakkındaki bilgi düzeylerinin ve kürtaja yönelik damgalayıcı tutum, inanç ve davranışlarının betimsel düzeyde incelenmesini amaçlayan bu araştırmada, Kastamonu ilinde yaşayan 220 kadınla yürütülen saha çalışması kapsamında, anket yöntemi kullanılarak nicel veri elde edilmiştir. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı; demografik özellikleri, kürtaj bilgi düzeyini ve damgalamaya ilişkin üç alt boyutu (olumsuz stereotipiler, dışlanma ve ayrımcılık, bulaşma korkusu) ölçen 30 maddelik yapılandırılmış bir ölçekten oluşmuştur. Uygulanan doğrulayıcı faktör analizleri hem Kürtaj Bilgi Düzeyi Ölçeğinin hem de Kürtaja Yönelik Damgalayıcı Tutumlar, İnançlar ve Davranışlar Ölçeğinin yapısal bütünlüğünü doğrulamış; her iki ölçüm aracının Cronbach Alfa katsayılarının sırasıyla 0,889 ve 0,945 olması, yüksek düzeyde iç tutarlılık sergilediğini ortaya koymuştur. Betimsel bulgular, kadınların bilgi düzeylerinin orta seviyede (Ort.=2,94±0,96), damgalayıcı tutumlarının ise genel olarak düşük düzeyde (Ort.=1,57±0,57) olduğunu göstermekte; alt boyutlar incelendiğinde en yüksek puanın olumsuz stereotipilerde (Ort.=1,76±0,71) olduğu tespit edilmiştir. Demografik değişkenlerle yapılan karşılaştırmalarda, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, çocuk sahibi olma ve kürtaj deneyimi değişkenlerinin hem bilgi düzeyi hem de damgalayıcı tutumlar üzerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar yarattığı belirlenmiştir. Özellikle düşük eğitimli ve çocuk sahibi kadınların damgalayıcı puanlarının yüksek olduğu; eğitim düzeyi yükseldikçe bilgi düzeyinin arttığı ve damgalayıcı tutumların azaldığı görülmüş; bu bulgular, kültürel normlar ve toplumsal rollerin etkisini vurgulayan önceki literatürle örtüşmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to examine the knowledge level of women between the ages of 15 and 49 about abortion and their stigmatizing attitudes, beliefs, and behaviors towards abortion at a descriptive level, quantitative data were obtained by using the survey method within the scope of the field study conducted with 220 women living in Kastamonu province. The data collection tool used in the study consisted of a 30-item structured scale measuring demographic characteristics, knowledge level about abortion, and three sub-dimensions of stigma (negative stereotypes, exclusion and discrimination, fear of contamination). The confirmatory factor analyses confirmed the structural integrity of both the Abortion Knowledge Level Scale and the Stigmatizing Attitudes, Beliefs, and Behaviors Towards Abortion Scale; the Cronbach's Alpha coefficients of both measurement tools were 0.889 and 0.945, respectively, indicating a high level of internal consistency. Descriptive findings show that the women's knowledge level was moderate (Average=2.94±0.96) and their stigmatizing attitudes were generally low (Average=1.57±0.57); when the sub- dimensions were examined, it was found that the highest score was in negative stereotypes (Average=1.76±0.71). In comparisons made with demographic variables, it was determined that age, marital status, level of education, having children and abortion experience created statistically significant differences on both knowledge level and stigmatizing attitudes. It was observed that especially low-educated women and women with children had high stigmatizing scores; as the level of education increased, the level of knowledge increased and stigmatizing attitudes decreased; these findings were consistent with previous literature emphasizing the influence of cultural norms and social roles.