Lomber disk cerrahisinde koter kullanılarak yapılandiseksiyonun ve subperiostal adale diseksiyonunpostoperatif paraspinal adale hacmi üzerine etkilerininbiyokimyasal ve radyolojik olarak değerlendirilmesi
Biochemical and radiological evaluation of the effects of cauterized dissection and subperiosteal muscle dissectionon postoperative paraspinal muscle volume in lumbar disc surgery
  1. Tez No: 955229
  2. Yazar: MOURAT CHASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ CİVELEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, lomber disk cerrahisinde bistüri yardımıyla yapılan subperiostal diseksiyon ile elektrokoter kullanılarak gerçekleştirilen diseksiyonun multifidus kas hacmi ve serum kreatin kinaz (CK) düzeylerine olan etkilerinin biyokimyasal ve radyolojik yöntemlerle değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2022 – Ocak 2024 tarihleri arasında SBÜ İstanbul Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğinde Uzm. Dr. O.B. tarafından opere edilen ve tek seviye lomber mikrodiskektomi uygulanan 30 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastalar, cerrahi sırasında kullanılan diseksiyon tekniğine göre bistüri veya elektrokoter grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Tüm hastaların preoperatif ve postoperatif 4. saat 1. gün serum CK düzeyleri taranmış, preoperatif ve postoperatif 1. ay multifidus kas hacimleri (aksiyel T2 ağırlıklı lomber Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) görüntüleri üzerinden) ölçülerek karşılaştırılmıştır. Veriler SPSS 26.0 (2018- USA) programı ile analiz edilmiş ve p0,05). CK düzeyleri her iki grupta da postoperatif 4. ve 24.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: In this thesis, the aim was to evaluate the effects of subperiosteal dissection performed using a scalpel and that performed with an electrosurgical unit during lumbar disc surgery on multifidus muscle volume and serum creatine kinase (CK) levels, through biochemical and radiological assessments. Materials and Methods: Between January 2022 and January 2024, 30 patients who underwent single-level lumbar microdiscectomy performed by Specialist Dr. O.B. at the SBÜ Istanbul Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital, Department of Neurosurgery, were retrospectively evaluated. The patients were divided into two groups based on the dissection technique used during surgery: scalpel or electrocautery. Serum creatine kinase (CK) levels were recorded preoperatively, at the 4th hour, and at the 24th hour postoperatively. Multifidus muscle volumes were measured preoperatively and at 1 month postoperatively using axial T2-weighted lumbar magnetic resonance imaging (MRI) scans. The data were analyzed using SPSS version 26.0 (2018, USA), and a p-value of 0.05).