Müzik eğitiminde yapay zekâ üzerine öğretim elemanları, öğretmen ve öğrenci görüşleri Bolu ili örneği
Perspectives of instructors, teachers, and students on artificial intelligence in music education: The case of Bolu province
  1. Tez No: 955230
  2. Yazar: İBRAHİM YEGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERKAN ECE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışma, Bolu ilinde müzik eğitiminde yapay zekâ kullanımına yönelik görüşleri ve değerlendirmeleri incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma grubunu; Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda görev yapan öğretim üyeleri, aynı bölümde öğrenim gören lisans öğrencileri ve Bolu ilinde görev yapan müzik öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımlarından fenomenolojik desen ile yürütülmüştür. Katılımcılar, seçkisiz olmayan örnekleme türlerinden amaçlı örnekleme yöntemi kapsamında; bu yöntemin alt türü olan maksimum çeşitlilik örneklemesiyle belirlenmiştir. Her gruptan 10'ar kişi olmak üzere toplam 30 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler, öğretim elemanlarının yapay zekâya en olumlu yaklaşan grup olduğunu, müzik öğretmenlerinin daha temkinli davrandığını ve öğrencilerin teorik farkındalıklarının uygulamaya dönüştürme konusunda yetersiz kaldığını göstermektedir. Bulgular, yapay zekânın müzik eğitiminde kişiselleştirme, değerlendirme ve öğretim süreçlerini geliştirme potansiyeline sahip olduğunu; ancak bu potansiyelin etkili kullanımı için pedagojik ve teknik desteğe ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine perceptions and evaluations regarding the use of artificial intelligence in music education in the province of Bolu. The study group consists of faculty members working at the Department of Music Education at Bolu Abant Izzet Baysal University, undergraduate students studying in the same department, and music teachers working in Bolu. The research was conducted using the phenomenological design, one of the qualitative research approaches. Participants were selected through purposive sampling, a type of non-random sampling method, specifically using the maximum variation sampling technique. Semi-structured interviews were conducted with a total of 30 participants, comprising 10 individuals from each group. The data obtained indicate that faculty members are the most positive group toward artificial intelligence, while music teachers tend to approach it more cautiously, and students struggle to translate their theoretical awareness into practice. The findings reveal that artificial intelligence holds potential to enhance personalization, assessment, and instructional processes in music education; however, effective utilization of this potential requires both pedagogical and technical support.