Hemodiyaliz hastalarında ürik asit ile objektif nütrisyonel ve metabolik risk indeksleri arasındaki ilişki
The relationship of uric acid with objective nutritional and metabolic risk indexes in hemodialysis patients
  1. Tez No: 955249
  2. Yazar: YÜKSEL TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YILMAZ AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Hemodiyaliz hastalarında malnütrisyon sık gözlenen bir sorundur ve mortalite oranlarının artması ile ilişkilidir. Hemodiyaliz hastalarında hem yüksek hem de düşük ürik asit düzeylerinde mortalite riskinin arttığı gözlemlenmiştir. Geriatrik Nütrisyonel Risk İndeksi (GNRİ), Prognostik Nütrisyonel İndeks (PNİ), Beslenme Durumunu Kontrol Etme (CONUT) Skoru malnütrisyon durumunu belirlemek için kullanılan nütrisyonel indekslerdir. Visseral Adiposite İndeksi (VAİ) ise visseral adipositenin değerlendirilmesinde kullanılan metabolik bir indekstir. Bu indeksler hastanın nütrisyonel ve metabolik durumununun değerlendirilmesinde diğer yöntemlere göre daha objektiftir ve hemodiyaliz hastalarında mortalite ile ilişkili saptanmıştır. Bu çalışmada hemodiyaliz hastalarındaki ürik asit değerlerinin GNRİ, PNİ, CONUT skoru ve VAİ ile arasındaki ilişki araştırılarak optimal beslenme ve metabolik durumunun değerlendirilmesinde ürik asitin bir belirteç olarak öneminin belirlenmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Bu kesitsel çalışmada 120 hemodiyaliz hastasından elde edilen veriler retrospektif olarak analiz edildi. GNRİ vücut ağırlığı, boy ve serum albümin düzeyleri kullanılarak hesaplandı. PNİ serum albümin düzeyi ve total lenfosit sayısı kullanılarak hesaplandı. CONUT skoru, serum albümin, total lenfosit sayısı ve total kolesterol kullanılarak hesaplandı. VAİ bel çevresi, vücut kitle indeksi, trigliserid ve HDL-Kolesterol düzeylerinin kullanıldığı cinsiyete özel formüllerle hesaplanır. BULGULAR: Çalışma grubundaki hastaların ortanca yaşı 68 (IQR 47–74) idi. Hastaların serum ürik asit değeri ortalama 6.62 ± 1.19 mg/dl, GNRİ ortalama olarak 103.3 ± 11.7, PNİ ortalama olarak 46.15 ± 4.13 hesaplandı. Ortanca CONUT skoru değeri 2 (IQR 1–3) idi. VAİ ortanca değeri 2.54 (IQR 1.66–4.49) saptandı. Serum ürik asit değeri ile GNRİ (r = 0.305, p < 0.001), PNİ (r = 0.266, p = 0.003) ve VAİ (r = 0.210, p = 0.022) arasında pozitif korelasyon saptandı. Hemodiyaliz hastaları serum ortanca ürik asit düzeyi olan 6.55 mg/dl'ye göre iki grubu ayrıldığında, ürik asit düzeyi yüksek olan grupta GNRİ (p = 0.014), PNİ (p = 0.015) ve VAİ (p = 0.041) değerleri anlamlı olarak yüksekti. Serum ürik asit değeri ile CONUT skoru arasında bir ilişki saptanmadı. SONUÇ: Bu çalışmada hemodiyaliz hastalarında serum ürik asit değeri hem nütrisyonel risk indeksleri olan GNRİ ve PNİ ile hem de metabolik risk indeksi olan VAİ ile ilişkili saptandı. Bulgularımız, hipoüriseminin hemodiyaliz hastalarında önde gelen yetersiz beslenme belirteci olduğunu göstermiştir. Ayrıca hemodiyaliz hastalarında hiperürisemi varlığı ise, iyi beslenme durumunun bir göstergesi olabileceği gibi hastanın metabolik risk durumunu da yansıtan, aşırı veya dengesiz beslenme sonucu gelişen visseral yağ birikiminin bir göstergesi olabileceğini düşündürmüştür. Hemodiyaliz hastalarında ürik asit GNRİ, PNİ ve VAİ gibi ölçülmesi kolay, ucuz objektif indekslerle birlikte değerlendirildiğinde hastanın beslenme ve metabolik durumunu yansıtan önemli bir belirteçtir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Hemodiyaliz, Ürik Asit, Geriatrik Nütrisyonel Risk İndeksi, Prognostik Nütrisyonel İndeks, CONUT Skoru, Visseral Adiposite İndeksi
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Malnutrition is a common problem in hemodialysis patients and is associated with mortality. An increased risk of mortality has been observed in hemodialysis patients with both high and low uric acid levels. Geriatric Nutritional Risk Index (GNRI), Prognostic Nutritional Index (PNI) and Controlling Nutritional Status (CONUT) Score are nutritional indices used to determine malnutrition status. Visceral Adiposity Index (VAI) is a metabolic index used in the evaluation of visceral adiposity. These indices are more objective than other methods in evaluating the nutritional and metabolic status of the patient and have been found to be associated with mortality in hemodialysis patients. This study aimed to determine the importance of uric acid as a marker in the evaluation of optimal nutritional and metabolic status by investigating the relationship between uric acid values and GNRI, PNI, CONUT score and VAI in hemodialysis patients. METHOD: In this cross-sectional study, data obtained from 120 hemodialysis patients were analyzed retrospectively. GNRI was calculated using body weight, height and serum albumin levels. PNI was calculated using serum albumin level and total lymphocyte count. CONUT score was calculated using serum albumin, total lymphocyte count and total cholesterol. VAI was calculated using gender-specific formulas using waist circumference, body mass index, triglyceride and HDL-cholesterol levels. RESULTS: The median age of patients in the study group was 68 years (IQR 47–74). The mean serum uric acid value of the patients was calculated as 6.62 ± 1.19 mg/dl, mean GNRI as 103.3 ± 11.7, mean PNI as 46.15 ± 4.13. The median CONUT score value was 2 (IQR 1–3). The median VAI value was 2.54 (IQR 1.66–4.49). Positive correlations were found between serum uric acid value and GNRI (r = 0.305, p < 0.001), PNI (r = 0.266, p = 0.003) and VAI (r = 0.210, p = 0.022). When hemodialysis patients were divided into two groups according to the serum median uric acid level of 6.55 mg/dl, GNRI (p = 0.014), PNI (p = 0.015) and VAI (p = 0.041) values were significantly higher in the group with high uric acid levels. No relationship was found between serum uric acid value and CONUT score. CONCLUSION: In this study, serum uric acid levels in hemodialysis patients were found to be associated with both subjective nutritional risk indices; GNRI and PNI, and with the metabolic risk index; VAI. Our findings show that hypouricemia is a leading marker of undernutrition in hemodialysis patients. Our findings also suggest that the presence of hyperuricemia in hemodialysis patients may be an indicator of good nutrition, as well as hyperuricemia may also reflect the patient's metabolic risk status and an indicator of visceral fat accumulation resulting from excessive or unbalanced nutrition. In hemodialysis patients, uric acid is an important marker that reflects the nutritional and metabolic status of the patient when evaluated together with easy-to-measure, inexpensive and objective indices such as GNRI, PNI and VAI. KEYWORDS: Hemodialysis, Uric Acid, Geriatric Nutritional Risk Index, Prognostic Nutritional Index, CONUT Score, Visceral Adiposity Index