Kanser tanısı ile izlenen çocuklarda web tabanlı okula dönüş uyum programının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluating the effectiveness of a web-based return to school adaptation program for children diagnosed with cancer
  1. Tez No: 955250
  2. Yazar: GİZEM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİME ALTAY, PROF. DR. NAMIK YAŞAR ÖZBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırma, kanser tanısı ile izlenen çocukların ve primer bakım vericilerinin okula dönüş sürecindeki deneyimlerini belirlemek ve web tabanlı okula dönüş uyum programının 8-17 yaş arasındaki çocukların sosyal anksiyete puanı, baş etme puanı ve okula dönüşe hazır oluşluk puanına etkisini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma teknik/bilimsel/işbirlikçi eylem araştırması tasarımındadır. Araştırmanın birinci fazında ihtiyaç analizi kapsamında nitel araştırma yürütülmüştür. İkinci fazda eylemin planlanması kapsamında; modüller, web sitesi ve okula dönüş protokolü hazırlanmıştır. Program geliştirilirken kavramsal çerçevede Meleis'in Geçiş Teorisi, geçiş sürecinin yapılandırılmasında Got Transition-Altı Temel Unsur yaklaşımından yararlanılmıştır. Üçüncü faz, okula dönüş uyum programının uygulanması ve değerlendirme sürecini kapsamaktadır. Örneklem grubunu, kanser tanısı ile izlenen izlenen çocuklar ve onların ebeveynleri oluşturmuştur. Faz-1'de 12 çocuk ve ebeveynleri (n=12), Faz-3'te 20 çocuk çalışmaya dâhil edilmiştir. Verilerin toplanmasında Faz-1 nitel araştırma için Çocuk ve Ebeveyn Tanımlayıcı Bilgiler Formu, Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Faz-3'te okula dönüş uyum programına katılanlar için Çocuk ve Ebeveyn Tanımlayıcı Bilgiler Formu, Çocukların Okula Dönüş Sürecine Yönelik Veri Toplama Formu, Çocuklar/Ergenler için Sosyal Anksiyete Ölçeği, Pediatrik Kanser Baş Etme Ölçeği, Onkolojik Sorunu Olan Çocukların Okula Dönüşe Hazır Oluşluk Ölçeği ve süreç değerlendirme formları kullanılmıştır. Faz-3'te ölçümler; müdahaleden önce, okula dönüş öncesi, okula dönüşün birinci ayında ve okula dönüşün üçüncü ayında olmak üzere dört kez yapılmıştır. Faz-1'de verilerin analiz sonucunda hem çocuklar hem de ebeveynler için üç ana tema belirlenmiştir: (1) algılanan güçlükler, (2) kapsamlı destek ihtiyaçları ve (3) kolaylaştırıcılar. Faz-3 veri analizinde programa katılan çocukların sosyal anksiyete puanlarının azaldığı, baş etme ve okula dönüşe hazır oluşluk puanlarının arttığı ve bu değişimin istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. Bu bulgular, kanser tanısı ile izlenen çocukların okula dönüş sürecinin yapılandırılmış bir müdahale programı ile desteklenmesinin, uyumu güçlendirdiğini ve okul yaşamına geçişte önemli bir etki yarattığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the school re-entry experiences of children undergoing cancer treatment and their primary caregivers, and to evaluate the effectiveness of a web-based school re-entry adaptation program on the social anxiety, coping, and school readiness scores of children aged 8–17. The research was designed as a technical/scientific/collaborative action research study. In the first phase, a qualitative study was conducted as part of a needs assessment. In the second phase, within the scope of action planning, educational modules, a website, and a school re-entry protocol were developed. During program development, Meleis' Transition Theory was used as the conceptual framework, while the Got Transition Six Core Elements approach guided the structuring of the transition process. The third phase involved the implementation and evaluation of the school re-entry adaptation program. The sample consisted of children diagnosed with cancer and their parents. In Phase 1, 12 children and their parents (n=12) participated, while in Phase 3, 20 children, were included in the study. In Phase 1, data collection tools included the Child and Parent Demographic Information Form and the Semi-Structured Interview Form. Data collection instruments in Phase 3 included the Child and Parent Demographic Information Form, School Re-entry Data Collection Form, Social Anxiety Scale for Children and Adolescents, Pediatric Cancer Coping Scale, Back to School Readiness Scale for Children with Oncological Problems, and Process Evaluation Forms. In Phase 3, measurements were conducted at four time points: before the intervention, before school re-entry, one month after school re-entry, and three months after school re-entry. Qualitative analysis in Phase 1 revealed three main themes for both children and parents: (1) perceived challenges, (2) comprehensive support needs, and (3) facilitators. Phase 3 data analysis showed a statistically significant decrease in children's social anxiety scores and an increase in both coping and school readiness scores following the intervention. These findings indicate that supporting school re-entry for children with cancer through a structured intervention program enhances adaptation and has a significant impact on the transition back to school life.