Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı tarafından yayınlanan kamu spotlarının göstergebilimsel analizi
Semiotic analysis of public service announcements broadcasted by the Traffic Department of the General Directorate of Security
  1. Tez No: 955297
  2. Yazar: FATİH KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SIRRI YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde kitle iletişim araçları sayesinde mesajlar anında milyonlarca kişiye ulaşabilmektedir. Kitle iletişim araçlarının eğitim ve bilgilendirme gibi işlevi vardır. Kamu Spotlarının üretilmesindeki temel gaye de bu işlevin bir parçasıdır. Dolayısıyla kamu spotları ülkemizde iletişim vasıtalarıyla hedef kitleyi bilgilendirmek, bilinçlendirmek, farkındalık yaratmak ve arzu edilen davranışı oluşturmak için imal edilen sosyal reklam veya kamu yararına yapılmış film, ses, alt bant olarak dikkat çekmektedir. İnsan nüfusunun çoğalması, teknopoli çağına geçilmesi ve ulaşım ağının genişlemesi neticesinde nüfusun araç ve yaya trafiğine nüfuz etmesine neden olmuştur. Trafiğin güvenli bir şekilde devam edebilmesi ve risklerin en asgari düzeye indirilmesi için içtimai hayatta insanların belirli kurallara uymasını teşvik etmek, bunları davranış haline dönüştürmek ve istenilen bilinç düzeyine eriştirmek maksadıyla Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı tarafından çeşitli Kamu Spotları yayınlanmaktadır. Bu çalışmada EGM Trafik Başkanlığı tarafından https://trafik.gov.tr/spot-filmler internet adresi üzerinde 2018-2023 yılları arasında yayınlanan kamu spotları gösterge bilimsel incelemeye tabi tutulmuştur. Bu çalışmada mezkûr kamu spotları Roland Barthes'in Göstergebilim Kuramı baz alınarak diğer gösterge bilim modelleri ile çoklu bir okuma yapılarak gösterge bilimsel analiz yöntemiyle ele alınmıştır. Çalışmada ayrıca EGM Trafik başkanlığı tarafından yayınlanan kamu spotlarında anlamın nasıl düzenlendiği, kullanılan dil ve görüntünün uyumluluğu, hedef kitleye iletilmek istenen mesajı destekleyip desteklemediğini trafik güvenliğini tesis ve tahkim etmeye yönelik yayınlanan kamu spotlarındaki görsel ve yazılı göstergelere nasıl yer verildiğine bakılarak hedef kitlenin tutum ve davranışlarının trafik güvenliği hususunda teşvik etmeyi amaçladığı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, thanks to mass media, messages can reach millions of people instantly. Mass media have functions such as education and information. The main purpose of producing Public Service Announcements is also a part of this function. Therefore, public service announcements attract attention in our country as social advertisements or films, sounds, and sub-bands produced for the public good in order to inform, raise awareness, create awareness and create the desired behavior through means of communication. The increase in the human population, the transition to the age of technopoly and the expansion of the transportation network have caused the population to penetrate into vehicle and pedestrian traffic. In order for traffic to continue safely and risks to be minimized, various Public Service Announcements are published by the General Directorate of Security Traffic Presidency in order to encourage people to comply with certain rules in social life, to turn these into behaviors and to reach the desired level of awareness. In this study, the public service announcements published by the EGM Traffic Presidency on the internet address https://trafik.gov.tr/spot-filmler between 2018-2023 were subjected to semiotic analysis. In this study, the aforementioned public service announcements were analyzed using the Roland Barthes Semiotic Theory as a basis, and multiple readings were made with other semiotic models using the semiotic analysis method. In addition, the study evaluates how the meaning is organized in the public service announcements published by the General Directorate of Traffic, the compatibility of the language and image used, whether it supports the message intended to be conveyed to the target audience, how the visual and written indicators are included in the public service announcements published to establish and strengthen traffic safety, and whether the attitudes and behaviors of the target audience are aimed at encouraging traffic safety.