2000 sonrası Türk sinemasında sanat yönetimi ve tasarımı
Art direction and production design in Turkish cinema after 2000
  1. Tez No: 955298
  2. Yazar: YASEMİN ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI EDA NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, 2000 sonrası Türk sinemasında sanat yönetimi alanındaki gelişimi inceleyerek, yapım tasarımı literatürüne katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Sanat yönetimi, filmdeki atmosferin ve görsel dünyanın inşasında; mekân, dekor, aksesuar, renk, kostüm, saç ve makyaj gibi öğelerin bir araya getirildiği yaratıcı bir tasarım sürecidir. Uluslararası sinema literatüründe“yapım tasarımı”(production design) olarak da anılan, Türk sinemasında ise genellikle sanat yönetmenliği olarak bilinen bu alan, Türk sinemasının başlangıcı kabul edilen 1914 yılından itibaren bağımsız bir iş kolu olarak görülmemiştir. Ancak teknik, sektörel ve anlatısal pek çok etkenin birleşimiyle sanat yönetiminin sinema içindeki rolü giderek daha görünür bir hâle gelmiştir. 2000'li yıllarla birlikte sanat yönetimi, Türk sinemasında daha fazla önem kazanmış; bu alanda çalışan profesyoneller ulusal festivallerde ödüllendirilmiş ve görsel tasarımın anlatıdaki rolü daha çok tartışılır olmuştur. Bu tez, 2000 yılı sonrasındaki dönemleri kapsayacak şekilde, film festivallerinde“En İyi Sanat Yönetmeni”ödülü almış yapımlar üzerinden gerçekleştirdiği vaka incelemeleriyle bu rolü belgelemeyi hedeflemektedir. Araştırma, nitel bir yaklaşımla; tarihsel analiz, sözlü tarih çalışmaları ve vaka çözümlemesi yöntemlerine dayanmaktadır. Bu bağlamda çalışma, sanat yönetiminin anlatıya olan katkısını, sinemadaki işlevini ve 2000 sonrası dönemde kazandığı itibarı ele alarak, Türk sinemasındaki estetik ve teknik dönüşümü anlamaya yönelik bir çaba sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to contribute to the literature on production design by examining the development of art direction in Turkish cinema after the year 2000. Art direction is a creative design process in which elements such as space, set design, props, color, costume, hair, and makeup are brought together to construct the atmosphere and visual world of a film. While internationally referred to as“production design,”this field is commonly known as“art direction”in Turkish cinema. Since the acknowledged beginning of Turkish cinema in 1914, it has not been regarded as an independent profession. However, the role of art direction in cinema has become increasingly visible through the convergence of various technical, industrial, and narrative factors. From the 2000s onward, art direction has gained greater significance in Turkish cinema; professionals in this field have been awarded at national film festivals, and the role of visual design in narrative construction has become a more prominent topic of discussion. This thesis aims to document this role through case studies of films that have received the“Best Art Director”award at film festivals since 2000. The research adopts a qualitative approach, employing historical analysis, oral history interviews, and case study methods. In this context, the study seeks to understand the aesthetic and technical transformation in Turkish cinema by addressing the function of art direction, its contribution to narrative, and the recognition it has gained in the post-2000 period.