II. Arsinoe ve portreleri
Arsinoe II and her portraits
  1. Tez No: 955308
  2. Yazar: DİLEK BİÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ SEVMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Mısır'da hüküm süren Ptolemaios hanedanlığının yönetimi altında, bir firavun iktidarı geleneği olan ve Yunan geleneklerinden farklı olarak kardeş hanedan üyeleri arasında evlilikler görülmeye başlanmıştır. Endogami, Mısır Ptolemaios hanedanlığının iktidar sembolü haline dönüşür ve bunlardan II. Ptolemaios, kardeşi olan II. Arsinoe ile arasında yapılan evlilikle kardeş hükümdarlar arasında en ünlülerinden birisiydi. Bu hanedanlık içi ilk örnekti. II.Arsione'ye yaşadığı dönemde hem yerel hem Yunan tanrıça elbiseleri giydirilmiştir. Adına düzenlenen festivaller, yapılan tapınaklar ve bayramlar... Bütün bunların hepsi iktidara ait olan görünür güçlerdi. II.Arsinoe'de, kraliçe yönetici kültü özelinde bunu ele geçirilen betimlemelerde de görebilmekteyiz. Sadece Mısır'da değil oldukça geniş bir coğrafyada tapınım görmüş olan II. Arsinoe tanrısal bir hayat yaşayarak adına yapılan onurlandırmalara vakıf olmuştur. Samothrake ve Boiotia'da adına onurlandırmalar yapılan II.Arsinoe'nin Amargos, Thera, Lesbos, Delos, Kyrene, Kıbrıs ve Oropos'ta adak yazıtları bulunmuştur. Bereket boynuzuyla betimlenmiş heykelleri ve kabartmalı vazoları ele geçirilmiştir. Adına yeni kurulup hediye edilen kentler, antik Kilikia, Kıbrıs, Kleopatris, Koresia, Marion, Patara, Taukheira ve Trogodytike gibi yerlere de onun ismi verilmiştir. Ele aldığımız bütün ikonografik temsiller II. Arsinoe ışığında Hellenistik Mısır sanatının temsillerini göstermektedir. Mısır sanatının ve Hellenistik kültürün bir arada olduğu ve içiçe geçtiği kraliçeye ait tasvirlerin incelendiği kraliyet sembollerinden 12 adet stel, 17 adet tapınak kabartması, 15 adet portre, 6 adet yontu, 17 adet sikke, 8 fayans parçası incelenmiş karşılaştırmalar yapılarak açıklanmıştır. 18 adet de konunun kapsamı içerisinde yer alan çeşitli sanat eserlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Under the rule of the Ptolemaic dynasty in Egypt, a tradition of royal power emerged that differed from Greek customs, where marriages between siblings within the royal family were increasingly common. Endogamy became a symbol of the power of the Ptolemaic dynasty, and one of the most famous examples of sibling rulers was Ptolemy II, who married his sister, Arsinoe II. This marked the first such occurrence within the dynasty. During her life, Arsinoe II was depicted wearing both local Egyptian and Greek goddess attire. Festivals held in her honor, temples dedicated to her, and public celebrations all served as visible symbols of royal power. In depictions of her reign, we can also see representations of her as a queen ruler, emphasizing her position in both the Egyptian and Greek traditions. Arsinoe II was worshiped not only in Egypt but across a wide geographical area. She lived a divine life, and her honors extended to various regions. She was honored in places such as Samothrace and Boeotia, and inscriptions dedicated to her have been found in Amargos, Thera, Lesbos, Delos, Cyrene, Cyprus, and Oropos. Sculptures of her, often depicted with a cornucopia, and relief vases have been discovered. New cities founded in her name include ancient Cilicia, Cyprus, Kleopatris, Koresia, Marion, Patara, Taukheira, and Trogodytike. All the iconographic representations we examine reflect the intersection of Hellenistic Egypt art, with many depictions of the queen emphasizing royal symbolism. A detailed study of 12 royal steles, 17 temple reliefs, 15 portraits, 6 sculptures, 17 coins, and 8 faience fragments have been analyzed, comparing and explaining these works. Additionally, 18 other artworks related to the subject have been included in the discussion.