İslami iş etiği, yenilikçi davranış ve örgütsel çatışma arasındaki ilişkide örgütsel vatandaşlığın aracı rolü
The mediating role of organizational citizenship in the relationship between Islamic work ethics, innovative behavior, and organizational conflict
  1. Tez No: 955307
  2. Yazar: HAZEM ALFARRA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, Türk ve Arap çalışanlar arasında İslami iş etiği (İİE), örgütsel vatandaşlık, yenilikçi davranış ve örgütsel çatışma arasındaki karmaşık etkileşimi incelemektedir. Çevrimiçi bir anketten yararlanarak, Türkiye'nin Kocaeli şehri ile Suudi Arabistan'ın Dammam şehrindeki hizmet sektöründen 394 katılımcı, sırasıyla Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) ve Suudi Arabistan Odalar Federasyonu (FSC) ile ilişkilendirilmiş ve çalışmaya katkıda bulunmuştur. Sonuçlar birkaç dikkate değer içgörüyü ortaya çıkarmaktadır: İlk olarak, İslami İş Etiği ile Örgütsel Vatandaşlık arasında pozitif bir ilişki ortaya çıkmıştır ve bu, İslami değerlerin örgütsel davranışlar üzerindeki etkisini vurgulamaktadır. İkinci olarak, İslami İş Etiği, Yenilikçi Davranış ile orta düzeyde pozitif bir ilişki sergilemiş ve böylece işyerinde yaratıcılığı ve ustalığı teşvik etme potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir. Üçüncü olarak, İslami İş Etiği ile Örgütsel Çatışma arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiş ve bu da çatışma yönetimi stratejileri için ince farklı sonuçlar önermektedir. Ayrıca, Örgütsel Vatandaşlık, Yenilikçi Davranış ile önemli ölçüde pozitif bir ilişki göstermiş ve bu da yeniliği teşvik edici bir ortamın oluşturulmasındaki rolüne işaret etmiştir. Son olarak, Örgütsel Vatandaşlık ile Örgütsel Çatışma arasında belirgin bir pozitif ilişki tespit edilmiş ve bu, proaktif davranışlar ile çatışma dinamikleri arasındaki karmaşık ilişkiyi vurgulamıştır. Özellikle, bulgular, Örgütsel Vatandaşlığın İslami İş Etiğinin Yenilikçi Davranış ve örgütsel çatışma üzerindeki etkisini kısmen aracılaştırdığını göstermektedir ve bu ilişkilerin altında yatan ince mekanizmaları aydınlatmaktadır. Bu içgörüler, İslami iş etiğinin örgütsel dinamikleri nasıl etkilediğine dair daha derin bir anlayışa katkıda bulunmakta ve örgütsel vatandaşlığın işyeri davranışlarını ve çatışma çözme stratejilerini şekillendirmedeki belirleyici rolünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study delves into the intricate interplay between Islamic work ethics, organizational citizenship, innovative behavior, and organizational conflict among Turkish and Arab employees. Leveraging an online questionnaire, 394 participants from the service sector in Kocaeli, Turkey, and Dammam, Saudi Arabia, affiliated with the Independent Industrialists and Businessmen Association (MÜSİAD) and the Federation of Saudi Chambers (FSC), respectively, contributed to the study. The results unveil several noteworthy insights: Firstly, a positive correlation emerged between Islamic Work Ethics and Organizational Citizenship, underscoring the influence of Islamic values on organizational behavior. Secondly, Islamic Work Ethics exhibited a moderate positive correlation with Innovative Behavior, indicating its potential to foster creativity and ingenuity in the workplace. Thirdly, a positive correlation was detected between Islamic Work Ethics and Organizational Conflict, suggesting nuanced implications for conflict management strategies. Furthermore, Organizational Citizenship demonstrated a significant positive correlation with Innovative Behavior, hinting at its role in cultivating an environment conducive to innovation. Lastly, a significant positive correlation was identified between Organizational Citizenship and Organizational Conflict, emphasizing the intricate relationship between proactive behaviors and conflict dynamics. Notably, the findings indicate that Organizational Citizenship partially mediates the effect of Islamic Work Ethics on Innovative Behavior and organizational conflict, shedding light on the nuanced mechanisms underlying these relationships. These insights contribute to a deeper understanding of how Islamic work ethics influence organizational dynamics and underscore the pivotal role of organizational citizenship in shaping workplace behaviors and conflict resolution strategies.