Anamur Müzesi'nde bulunan Geç Roma Dönemi bronz sikke definesi
Late Roman bronze coin hoard in the Anamur Museum
- Tez No: 501706
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EMEL ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 391
Özet
Anamur Müzesinde Bulunan Geç Roma Dönemi Bronz Sikke Definesi başlıklı yüksek lisans tez çalışmamızda, Anamur Müze Müdürlüğü'ne 2007 yılında bir Taşınır Kültür ve Tabiat Varlığı koleksiyon izin belgesi bulunan, ruhsatlı bir koleksiyoner tarafından getirilen ve müze koleksiyonuna satın alınarak kazandırılan 4199 adet sikke incelenmektedir. Söz konusu sikkeler, 295-346 yılları arasına; I.Constantius, I.Licinius, II.Licinius , I.Constantinus, Fausta, Helena, Crispus, Delmatius, Hanniballianus, Theodora, II.Constantinus, Constans, II.Constantius dönemlerine ait bulunmaktadır. Geç Roma İmparatorluk Dönemi sikkeleri, birçok çalışmaya konu olmuştur. Ancak tez çalışmamız, bu kadar fazla sayıda sikkenin, imparator ve imparatoriçe tipleri, ön ve arkayüz lejandları, en önemlisi de darphane, atölyelerine göre sınıflandırılarak, tek tek incelenmesi ve kronolojik olarak tarihlendirilmesi konusunda yapılan özgün bir çalışma olması açısından önemlidir. Ayrıca, aynı ön ve arka yüzde aynı lejanda sahip oldukları ve aynı darphanede basıldıkları için tamamen aynı oldukları düşünülen sikkelerdeki ufak noktalama veya yazım farklılıklarının ne kadar önemli olduğunu ve bu detayların kronolojiyi nasıl değiştirdiğini tezimizde göstermeye çalışmaktayız.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is the study of 4199 pieces of coins which were brought to Anamur Museum by a collector. All the coins belong to the period of Roman Tetrarchy. As reported by the collector, the coin hoard was found at Bozyazı, Tekmen mahallesi, Aksaz district of Mersin. This location can be identfied as the ancient settlement of Melania near Arsinoe in Rough Cilicia. Within this study, the preliminary classification were made according to the emperors. After that, the material was re-categorized based on the reverses. The final step during the evaluation of the coins was made according to the mint marks. Slight differences on the those mint marks were important for the dating of the coins. The historical context of the period the coin hoard belongs to was important. For this reason, information on the ruling emperors of the time was given along with the empresses and their costumes and directions on the coin depictions. In addition to these, Gods and Godesses on the reverses, their personifications; the obverse and reverse legends were presented and their varieties expressed. Another topic discussed within this study is the Cilician history in the Late Roman Period and the military activity in the region during the time the coins were minted, especially in the context of Diocletian's economic reform.