Ergenlerin sosyal medya tutumları empati düzeyleri ve algılanan anne baba tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between adolescents' social media attitudes empathy levels and perceived parenting styles
  1. Tez No: 955322
  2. Yazar: BÜŞRA DÖKMECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlerin sosyal medya tutumları, empati düzeyleri ve algıladıkları anne-baba tutumları arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama yöntemiyle tasarlanan nicel tipte bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemi, Türkiye genelinde 12-18 yaş aralığında öğrenim gören 540 gönüllü ergen katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak Sosyo-Demografik Veri Formu, Sosyal Medya Tutum Ölçeği, Empatik Eğilim Ölçeği ve Algılanan Anne-Baba Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25 programı ile analiz edilmiştir. Bulgulara göre psikolojik özerklik boyutu, ergenlerin sosyal medya tutumlarını ve empati düzeylerini en güçlü şekilde yordayan değişkendir. Psikolojik özerklik, sosyal medya tutumunu güçlü düzeyde negatif; paylaşım ihtiyacı, öğretmenlerle ilişki, sosyal izolasyon ve sosyal yetkinlik alt boyutlarını pozitif yönde yordamıştır. Denetleyici ebeveyn boyutu sosyal medya tutumu, paylaşım ihtiyacı, öğretmenlerle ilişki ve sosyal yetkinlik üzerinde negatif etki yaratırken; kabul-ilgi boyutu sosyal medya tutumlarını pozitif yönde etkilemiştir. Bilişsel empati sosyal yetkinlik ve paylaşım ihtiyacı üzerinde pozitif etki yaratırken, sosyal izolasyonu zayıflatıcı bir etki göstermiştir. Duygusal empati, paylaşım ihtiyacı üzerinde marjinal pozitif bir etki gösterirken, diğer modellerde ise anlamlı bir yordayıcı olmamıştır. Ergenlerin sosyal medya tutumlarını ve empatik eğilimlerini açıklamada ailenin özerklik desteği belirleyici bir faktör olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca, denetleyici ebeveyn tutumu sosyal medya kullanımında engelleyici bir etkiye sahipken, kabul-ilgi tutumu destekleyici bir rol üstlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationships between adolescents' attitudes towards social media, their levels of empathy, and their perceived parental attitudes. The research is a quantitative study designed using the relational screening method. The sample of the study consists of 540 adolescent participants aged 12-18. As data collection tools, the Socio-Demographic Data Form, Social Media Attitude Scale, Empathic Tendency Scale, and Perceived Parental Attitude Scale were used. The obtained data were analyzed using the SPSS 25 program. According to the findings, the dimension of psychological autonomy is the variable that most strongly predicts adolescents' attitudes towards social media and their levels of empathy. Psychological autonomy has a strong negative correlation with social media attitudes and a positive correlation with the sub-dimensions of sharing needs, relationships with teachers, social isolation, and social competence. The controlling parenting dimension negatively affected social media attitudes, need for sharing, relationships with teachers, and social competence, while the acceptance-involvement dimension positively influenced social media attitudes. Cognitive empathy has a positive effect on social competence and the need for sharing, while showing a weakening effect on social isolation. Emotional empathy shows a marginal positive effect on the need for sharing, while in other models, it has not been a significant predictor. In explaining adolescents' attitudes towards social media and their empathetic tendencies, family-based autonomy support emerges as a decisive factor. Controlling parental attitude has a hindering effect on social media use, while an accepting attitude plays a supportive role.