Konaklama işletmelerinde yönetimsel aşırı güvenin sermaye yapısı kararları ve firma değerine etkisi: Uluslararası bir analiz
The effect of managerial overconfidence on capital structure decisions and firm value in accommodation companies: An international analysis
  1. Tez No: 955323
  2. Yazar: SEMA NUR ÜNLÜBULDUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ KARADENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Davranışsal finans, bireylerin karar alma süreçlerinde her zaman rasyonel davranmadığını, psikolojik ve duygusal etkenlerin bu süreçlerde belirleyici olabileceğini öne sürmektedir. Bu kapsamda, yöneticilerin bilgi ve yetkinliklerini abartmalarına neden olan yönetimsel aşırı güven, davranışsal finansın incelediği temel bilişsel yanlılıklardan biridir ve finansal kararları doğrudan etkileyebilmektedir. Bu tezin üç temel amacı bulunmaktadır. Birinci amaç gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki konaklama işletmelerinde yönetimsel aşırı güven düzeyini ve bu düzeyin kriz dönemlerindeki eğilimlerini incelemektir. İkinci amaç gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki konaklama işletmelerinde yönetimsel aşırı güvenin sermaye yapısı ve firma değeri üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak analiz etmektir. Üçüncü amaç ise gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki konaklama işletmelerinde, yönetimsel aşırı güvene sürekli olarak sahip olan yöneticilerle olmayanlar arasında; sermaye yapısı, firma değeri ve ilgili kontrol değişkenleri bakımından farklılıklar olup olmadığını araştırmaktır. Belirlenen amaçlar doğrultusunda, 2004-2023 döneminde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde faaliyet gösteren konaklama işletmelerine ait veriler kullanılmıştır. Bu veriler üzerinde sabit ve rassal etkiler modelleriyle panel veri analizi gerçekleştirilmiş ve Mann-Whitney U ile bağımsız örneklem t testleri kullanılarak farklılık testleri uygulanmıştır. Çalışma bulguları, yönetici aşırı güveninin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde farklı düzeylerde gözlemlendiğini ve kriz dönemlerinin bu eğilim üzerinde farklı yönlerde etkiler yarattığını ortaya koymaktadır. Yönetici aşırı güveni, gelişmiş ülkelerde faaliyet gösteren konaklama işletmelerinde toplam ve kısa vadeli kaldıraç oranlarını negatif yönde etkilerken; gelişmekte olan ülkelerdeki konaklama işletmelerinde kısa vadeli borçlanmayı pozitif yönde etkilemiştir. Yönetici aşırı güveninin firma değerine etkisi ise her iki grup için negatif yöndedir. Yapılan farklılık testleri, gelişmiş ülkelerde aşırı güven eğilimi göstermeyen yöneticilerin yer aldığı konaklama işletmelerinin daha yüksek borçlanma düzeyine sahip olduğunu göstermiştir. Öte yandan gelişmekte olan ülkelerde aşırı güven eğilimi gösteren yöneticilerin bulunduğu konaklama işletmelerinde kısa vadeli borçlanma düzeyinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Firma değeri açısından her iki grupta anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Behavioral finance suggests that individuals do not always act rationally in their decision-making processes and that psychological and emotional factors can play a decisive role. In this context, managerial overconfidence defined as managers' tendency to overestimate their knowledge and capabilities is one of the core cognitive biases studied within behavioral finance, and it can directly influence financial decisions. This thesis has three main objectives. The first objective is to examine the level of managerial overconfidence in accommodation companies operating in developed and developing countries and to investigate the trends of this overconfidence during crisis periods. The second objective is to comparatively analyze the effects of managerial overconfidence on capital structure and firm value in accommodation companies in developed and developing countries. The third objective is to investigate whether there are significant differences in terms of capital structure, firm value, and related control variables between accommodation companies with consistently overconfident managers and those without, in both developed and developing countries. In line with these aims, data from accommodation companies operating in developed and developing countries during the 2004–2023 period were used. Panel data analysis was conducted on these data using fixed and random effects models, and difference tests were applied using the Mann-Whitney U and independent samples t-tests. The findings of the study reveal that managerial overconfidence is observed at different levels in developed and developing countries and that crisis periods have varying effects on this tendency. Managerial overconfidence negatively affects total and short-term leverage ratios in accommodation companies operating in developed countries, whereas it positively affects short-term borrowing in those operating in developing countries. The impact of managerial overconfidence on firm value is negative in both groups. Difference tests show that accommodation companies in developed countries with non-overconfident managers have higher debt levels. On the other hand, in developing countries, accommodation companies with overconfident managers exhibit higher levels of short-term borrowing. No significant difference was found between the two groups in terms of firm value