Investigation of the end-flare error ın rollforming process
Rollform prosesinde kesim sonrasi ağiz açikliği hatasinin incelenmesi
  1. Tez No: 955321
  2. Yazar: HİMMET UFUK KULAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BÖĞREKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Rollform prosesi, istasyon adı verilen şekillendirme merdaneleri yardımıyla, şerit malzemenin aşama aşama soğuk şekillendirilerek istenilen kesit geometrisine ulaştırılması işlemidir. Rollform, yüksek hacimli üretimlerde, diğer soğuk şekillendirme yöntemlerine göre daha yüksek üretim hızı ve daha düşük işgücü ihtiyacı nedeniyle tercih edilmektedir. Ancak düşük hacimli üretimlerde, kalıp ayar sürelerinin uzun olması sebebiyle tercih edilmemektedir. Rollform prosesi sırasında, şerit malzeme şekillendirme işlemi sırasında plastik deformasyona uğrayarak, içinde artık gerilmeler nedeniyle kalıcı deformasyonlar oluşur. Bu kalıcı deformasyonlar, üretilen profillerde doğrusallık kaybı, bombe oluşumu, bükülme, dalgalanma ve kesim sonrası ağız açıklığı gibi çeşitli geometrik problemlere yol açmaktadır. Rollform yöntemiyle üretilmiş profiller; otomotiv, sera, elektrik-elektronik, güneş enerjisi sistemleri gibi birçok sektörde kullanılmaktadır. Özellikle kesim sonrası ağız açıklığı hatası, profillerin montaj uygulamalarındaki fonksiyonelliği üzerinde ciddi olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Bu tez kapsamında, kesim sonrası ağız açıklığı hatasının oluşum mekanizmaları incelenecek; U kesiti ele alınarak sonlu elemanlar metodu kullanılarak kesim sonrası hatası incelenecek ve minimize etmeye yönelik çözüm yöntemleri araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The roll forming process is defined as the step-by-step cold forming of a strip material into the desired cross-sectional geometry using forming rolls, referred to as stations. Roll forming is preferred in high-volume production due to its higher production speed and lower labor requirements compared to other cold forming methods. However, in low-volume production, it is less favored because of the long die setup times. During the roll forming process, the strip material undergoes plastic deformation during shaping, leading to the formation of residual stresses and resulting in permanent deformations within the material. These permanent deformations cause various geometric defects in the produced profiles, such as loss of straightness, bowing, twisting, waviness, and end flare after cutting. Profiles manufactured by roll forming are used in many sectors, including automotive, greenhouse, electrical-electronics, white goods, and solar energy systems. Particularly, end flare defects occurring after cutting significantly affect the functionality of profiles in assembly applications. Within the scope of this thesis, the formation mechanisms of end flare defects after cutting will be investigated; focusing on a U-section profile, the end flare defect will be analyzed using the finite element method, and practical solution methods aimed at minimizing the defect will be explored.