Adana-Çine köyünde yeni bulunan geç hitit dönemine ait bazalt eserin mineralojik ve mikromorfolojik özelliklerinin ve kaynak kayacının saptanması
Minaralogical and micromorfological properties and origin of late hittite period work of art basalt new found in cine village of Adana
  1. Tez No: 95533
  2. Yazar: OSMAN MURAT SÜSLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ ADANA -CINE KÖYÜNDE YENİ BULUNAN GEÇ HİTİT DÖNEMİNE AİT BAZALT ESERİN MİNERALOJİK VE MİKROMORFOLOJİK ÖZELLİKLERİNİN VE KAYNAK KAYACININ SAPTANMASI OSMAN MURAT SÜSLÜ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARKEOMETRİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Servet YAMAN i u 2000, Sayfa : 47 Jüri Prof. Dr. Selim KAPUR Jüri : Prof. Dr. Fikret İŞLER Bu araştırma nereden geldiği ve kim tarafından yaptırıldığı bilinmeyen, üzerindeki çift dilli yazıtlardan ve formundan Geç Hitit Dönemine ait olduğu tespit edilen bazalt boğa heykelinin kaynak kayacının, dolayıst ile geliş yerinin tespiti ve buradaki Geç Hitit yerleşimlerinin ortaya çıkarılabilmesi için yapılmıştır. Söz konusu eserden ve bölgedeki bazalt yataklarından alınan örneklerin ince kesiti çıkarılırken, aynı zamanda kimyasal analiz ve x ray yöntemlerine başvurulmuştur. Sonuç olarak Karkamış kökenli bazalt yüksek kabartma araba heykeli ile benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Arkeometri, Arkeoloji, Bazalt, Geç Hitit, İnce Kesit.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS MINERALOGICAL AND MICROMORFOLOGICAL PROPERTIES AND ORIGIN OF LATE HITI1TE PERIOD WORK OF ART BASALT NEW FOUND IN ONE VILLAGE OF ADANA OSMAN MURAT SÜSLÜ DEPARTMENT OF ARCHAEOMETRY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENSES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Servet YAMAN Year : 2000, Pages : 47 Jury : Prof. Dr. Selim KAPUR Jury : Prof. Dr. Fikret İŞLER The aim of this study is to determine the origin, chemical and mineralogical properties of the basalt formed on a Late Hittite statues in Adana valley with using archaelogical and archaeometric methods. Detailed chemical, physical, mineralogical and archaeometric analyses and archaeological evaluations reveal that layers are originated from the basalt developed of Plio - Quaternary age basalts along with left over statues and organic matter. Key Words : Archaeometry, Archeology, Basalt, Late Hittite, Tin Section. II