Gündelik yaşamdan bir anlatıcı: Selma Çamcı
A narrator from everyday life: Selma Çamcı
  1. Tez No: 955330
  2. Yazar: GÜLPERİ ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sözlü kültür ortamı, hafıza, aktarım yıllardır süregelen kavramlardır. Sözlü kültür sayesinde çoğu hikaye, masal, fıkra, efsane nesilden nesile aktarılmıştır. Bu aktarımı belli eğitimlerden geçen anlatıcılar yapmışlardır. Sonrasında halk bilimciler sayesinde bunlar sadece sözlü kültürde kalmamış, araştırılıp derlenerek yazıya aktarılmıştır. Bu araştırmada bir aile içindeki anlatıcıya odaklanılmıştır. Fakat diğer anlatıcılardan farkı bu gelenekten yetişmemiş, günlük hayatın içindeki anlatıcı olmasıdır. Çalışmada bu anlatıcı betimlenmiş ve usta anlatıcı ile gündelik yaşamdan bir anlatıcı arasındaki benzerlikler ve farklılıklar saptanmıştır. Aynı zamanda anlatılar aile içinde aktarılacağı için aile folkloruna yönelik tespitler yapılmıştır. Dinleyicilerin anlatıma katılım boyutları, anlatıcıya ve anlatılara etkisi ortaya konulmuştur. Dinleyici grubu olarak kaynak kişinin ailesiyle çalışılmıştır. Sadece dinleyici sayısında değişiklikler olmuştur. Araştırma ailenin ayda bir toplandığı gün zamanlarında yürütülmüştür. Gün sahibinin evinde toplanılmıştır. Mekan olarak her zaman ev kullanılmış, sadece ev ortamları değişiklik göstermiştir. Mekanın ve ortamın anlatıya etkisi saptanmıştır. Araştırmamızda gösterim takibi yapılmıştır. Çalışma katılımlı gözlem ve görüşme yöntemleriyle yürütülmüştür. Yarı yapılandırılmış soru formu uygulanmıştır. Veriler elde edilirken ses kayıt cihazından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Oral culture environment, memory and transmission are concepts that have been going on for years. Thanks to oral culture, many stories, tales, jokes, legends have been passed down from generation to generation. This transmission was done by narrators who underwent certain trainings. Later, thanks to folklorists, these did not only remain in oral culture, but were researched, compiled and written down. This research focuses on a narrator within a family. However, the difference from other narrators is that he is not trained in this tradition, but is a narrator in daily life. This everyday life narrator was described and, the similarities and differences between the professional narrator and the narrator of everyday life were identified in the study. At the same time, since the narratives will be transmitted within the family, determinations were made regarding family folklore. The extent of the listeners' participation in the narration and their influence on the narrator and narratives were revealed. The family of the source person was studied as the listener group. There were changes only in the number of listeners. The research was conducted on the days when the family gathers once a month. The gathering was held at the home of the owner of the day. The home was always used as the venue, only the home environments varied. The effect of space and setting on the narrative was determined. In our research, screening was followed up. The study was conducted through participant observation and interview methods. A semi-structured question form was applied. A voice recorder was used to obtain the data.