Satış promosyonlarının tüketici satınalma davranışı üzerine etkisi- Hazır giyim sektörü üzerine araştırma
Effect of sales promotions on consumer buying behavior a study on ready-to-wear sector
- Tez No: 955329
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı hazır giyim sektöründe uygulanan satış promosyonlarının farklı sosyal çevrelere sahip kadın tüketicilerde satın alma davranışını incelemektedir. Çalışmada, kadın tüketicilerin promosyonlar karşısındaki tutumları ve bu promosyonların sosyal, ekonomik ve psikolojik durumlarına göre nasıl farklılıklar gösterdiği araştırılmıştır. Araştırma da nitel bir yöntem kullanılarak üç farklı kadın grubu (üniversite öğrencileri, çalışan genç kadınlar ve ev kadınları) ile odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde katılımcıların promosyonlara yönelik düşünceleri, ihtiyaç dışı satın alma davranışları ve sosyal medya etkisi üzerine yapılan sorgulamalar analiz edilerek değerlendirilmiştir. Çalışma, hazır giyim sektöründeki markaların, farklı hedef gruplarına yönelik pazarlama stratejilerini belirlerken promosyonel uygulamaların nasıl şekillendiğini ve tüketici davranışlarını nasıl etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of sales promotions in the ready-to-wear sector on the purchasing behavior of female consumers from different social backgrounds. The study investigates the attitudes of female consumers towards promotions and how these promotions vary according to their social, economic, and psychological conditions. A qualitative approach was used in the research and focus group interviews were conducted with three different groups of women (university students, working young women, and housewives). During the interviews, participants' attitudes towards promotions, impulse buying behaviors, and the impact of social media were analyzed and evaluated. The findings demonstrate how sales promotion practices shape marketing strategies for brands in the ready-to-wear sector and how these promotions influence consumer behavior.