Mekân, bellek ve toplumsal ilişkiler: İzmir'de sinema salonlarının dönüşümü
Space, memory and social relations: Transformation of movie theaters in İzmir
  1. Tez No: 955358
  2. Yazar: SAMET AKSEKİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERYAL AYŞİN KOÇAK TURHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma mekân ve toplumsal yaşam arasında kurulan etkileşim ile ilişkileri konu edinmekte ve toplumsal belleğin inşa sürecini, kentsel mekânların değişimiyle birlikte ele almaktadır. Mekânlar sadece fiziksel değil, geçmişin izlerini günümüze taşıyan, anlam ve değerler içeren toplumsal bellek unsurlarıdır. Sermayenin yatırım alanları haline gelen kentlerin yeniden yapılandırılması, toplumsal mekânların tarihsel ve kültürel değerlerini kaybetmesine, toplumsal belleğin kaybolmasına neden olmaktadır. Bu bağlamda çalışma, İzmir'deki bellek mekânları olan sinema salonlarının tarihsel olarak yıkılma, taşınma, işlev değiştirme gibi geçirdiği dönüşümlerin, toplumsal ilişki ve pratikleri nasıl etkilediğini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmada, haritalandırma yöntemi ile İzmir'deki sinema salonlarının dönüşümü incelenmiş ve geçmiş araştırmaların bulguları ile birlikte değerlendirmeler yapılmıştır. İzmir'in mahalle ve sokaklarında yer alan tarihi sinema salonlarının, kamusal yaşamın bir parçası olduğu, sosyal ve kültürel ilişkilerin gelişimini sağladığı, bireysel ve toplumsal bellekte yer edindiği görülmüştür. Kentlerin yeniden yapılandırılması sürecinde yıkılan ya da alışveriş merkezlerine taşınan sinema salonlarının, gündelik kent yaşamıyla doğrudan kurduğu ilişki kaybolmuş, bireysel ve toplumsal bellekte kalıcılığı sağlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the interaction and relations established between space and social life and examines the process of social memory together with the changes in urban spaces. Spaces are not only physical but also elements of social memory that carry the traces of the past to the present and contain meaning and values. The restructuring of cities, which have become investment areas for capital, causes social spaces to lose their historical and cultural values and social memory to be lost. In this context, the study aims to investigate how the historical transformations of movie theaters, which are places of memory in Izmir, such as demolition, relocation and change of function, affect social relations and practices. In the research, the transformation of movie theaters in Izmir examined with the mapping method and evaluations were made together with the findings of previous research. It has been observed that historical movie theaters located in the neighborhoods and streets of Izmir are a part of public life, provide the development of social and cultural relations, and have a place in individual and social memory. In the process of urban restructuring, movie theaters that were demolished or moved to shopping malls have lost their direct relationship with daily urban life, and their permanence in individual and social memory has not been ensured.