Yaşlılıkta eş kaybı ve sosyal destek
Spousal loss and social support in old age
- Tez No: 955359
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİR SUĞUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 356
Özet
Ortalama yaşam süresinin artmasıyla birlikte yaşlanma sürecini ve yaşlılık dönemini anlamak daha da önemli hale gelmiştir. Bu çalışma, yaşlanma sürecinde karşılaşılan önemli olaylardan biri olarak eş kaybı deneyimini ve yaşlıların kayıp sonrası sosyal destek ilişkilerini değerlendirmektedir. Araştırmanın temel amacı, deneyimleri, ilişkileri ve onları şekillendiren unsurları çok boyutlu bir şekilde ortaya koymaktır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden inşacı temellendirilmiş kuram ile yürütülmüştür. Çalışma kapsamında yaşam seyri, kesişimsellik ve toplumsal cinsiyet perspektifleriyle beraber, kümülatif avantaj ve dezavantaj teorisi ve konvoy modelinden faydalanılmıştır. Eş kaybı yaşamış 60 yaş ve üzerindeki 20 kadın ve 14 erkek ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Verilerin analiz süreci tamamlandığında, eş kaybı deneyimi ve sosyal destek olmak üzere iki temel kategori oluşturulmuştur. Bu kategoriler altında yer alan alt temalar ile katılımcıların deneyimleri ve destek ilişkileri üzerinde etkili olan unsurlar çok boyutlu bir şekilde aktarılmıştır. Bulgular hem eş kaybı deneyiminin hem de sosyal destek ağının, toplumsal cinsiyet, sosyal sınıf, eğitim, sağlık ve sosyal sermaye gibi pek çok unsurun etkisiyle şekillendiğini göstermekte ve yaş temelli bir yaklaşım yerine yaşam seyrini dikkate almanın gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, yaşlının yaşam kalitesini desteklemeye yönelik girişimler, kayıp ve destek ilişkilerinin dinamik ve çok boyutlu yapısı göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
With the increase in life expectancy, understanding the aging process and the old age has become increasingly important. This study explores the experience of spousal loss as a potentially significant turning point in the aging process and investigates the social support networks of older adults in the aftermath of loss. The main purpose of the research is to reveal experiences, relations and the factors that shape them in a multidimensional way. The research was conducted using constructivist grounded theory, one of the qualitative research methodologies. The theoretical framework of the study draws on life course, intersectionality, and gender perspectives, along with the cumulative advantage/disadvantage theory and the convoy model. In-depth interviews were conducted with 20 women and 14 men aged 60 and over who have experienced spousal loss, using a semi-structured interview guide. After the completion of the data analysis process, two main categories were established: spousal loss experience and social support. These categories encompass various sub-themes that provide a comprehensive and multidimensional account of participants' experiences and the factors influencing their support relationships. The findings show that both the experience of spousal loss and the structure of social support networks are shaped by various factors, including gender, social class, education, health, and social capital. These results also underscore the necessity of adopting a life course perspective rather than an age-based approach. Accordingly, initiatives and efforts to promote quality of life in later life must take into account the dynamic and multidimensional nature of loss and support relations.