Silahlı çatışma sırasında siber saldırılar yönünden 'sivil hedef' kavramının değerlendirilmesi
The concept of target in terms of cyber attacks during armed conflict
  1. Tez No: 955388
  2. Yazar: BETÜL NUR ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, siber saldırıların insancıl hukuk kapsamında tanımlanan hedef kavramı ile ilişkisi ve bu ilişkinin hukuki boyutu ele alınmıştır. İnsancıl hukukun temel kaynakları olan 1949 tarihli Cenevre Sözleşmeleri ve Ek Protokoller'de düzenlenen silahlı çatışmaların tanımının, araç ve yöntemlerinin siber saldırılara uygulanabilirliği incelenmiştir. Söz konusu sözleşmeler ve protokoller çerçevesinde sivil nesne-askeri nesne ayrımlarının nasıl yapıldığı, hangi hedeflerin meşru kabul edildiği hangilerinin ise insancıl hukuk ihlali teşkil ettiği, siber saldırılar bağlamında değerlendirilmiştir. Çalışmada öncelikle insancıl hukukta nesne ve hedef kavramlarının gelişimi ile bu kavramların hukuki işlevi ele alınmıştır. Ardından siber operasyon çeşitleri incelenmiş, bu operasyonlardan hangilerinin siber saldırı olarak kabul edildiği ve siber saldırıların insancıl hukuk kapsamına nasıl girdiği ortaya konulmuştur. Son olarak sivillerin ve sivil nesnelerin siber saldırılar karşısındaki korunma düzeyi, bu duruma mevcut standartların uygulanabilirliği ve doktrindeki yorum farklılıkları değerlendirilmiştir. Çalışma, siber saldırıların mevcut uluslararası insancıl hukuk kuralları kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini, ancak teknolojik gelişmelerin ortaya çıkardığı hukuki boşluklar nedeniyle yeni hukuki düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between cyberattacks and the concept of target, as defined under humanitarian law, and the legal dimension of this relationship. The applicability of the definition, means, and methods of armed conflict stipulated in the 1949 Geneva Conventions and their Additional Protocols, the fundamental sources of humanitarian law, to cyberattacks is examined. The distinctions between civilian and military objects are made within the framework of these conventions and protocols, and which targets are considered legitimate and which constitute violations of humanitarian law are evaluated in the context of cyberattacks. This study first examines the development of the concepts of object and target in humanitarian law and their legal function. It then examines the types of cyber operations, identifying which of these operations are considered cyberattacks and how cyberattacks fall within the scope of humanitarian law. Finally, it evaluates the level of protection afforded to civilians and civilian objects against cyberattacks, the applicability of existing standards to this situation, and the differences in interpretation within the doctrine. The study shows that cyberattacks should be evaluated within the scope of existing international humanitarian law rules, but new legal regulations are needed due to legal gaps created by technological developments.